czwartek, 25 sierpnia 2022 13:51, aktualizacja 2 lata temu

Bakterie siarkowe w Rabie. "Proces degradacji i zanieczyszczenia rzeki może postępować"

Autor Marzena Gitler
Bakterie siarkowe w Rabie. "Proces degradacji i zanieczyszczenia rzeki może postępować"

Wiadomo już co spowodowało różowe wykwity w Rabie w okolicach Dobczyc. To bakterie siarkowe z grupy Chromatium. Opinie na ten temat wydali naukowcy Instytutu Ochrony Przyrody PAN i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przypomnijmy, niepokojące znalezisko zauważył w Rabie koło Dobczyc, w pobliżu ujścia potoku Krzyworzeka, jeden z wędkarzy. Sprawę nagłośnili na Facebooku Przyjaciele Raby, lokalna sekcja Polskiego Związku Wędkarskiego, którzy też zawiadomili o "różowych roślinach" odpowiednie służby.

21 sierpnia nad rzeką inspekcję i badania przeprowadzili pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Krakowa. Wędkarze sami też pobrali próbki wody, które przekazali do badań. Jak wygląda rzeka widać na opublikowanym przez nich filmie. Wczoraj opublikowali wyniki ekspertyzy, którą przeprowadzili naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

EDIT: Mamy już opinię naukową czym jest ten organizm - https://www.facebook.com/media/set?vanity=PrzyjacieleRaby&set=a.5395719187141302 W temacie dziwnych, różowych organizmów które pojawiły się w Rabie - kolega pobrał właśnie próbki i przekażemy je do badań. Nagranie z dziś.

Opublikowany przez Przyjaciele Raby Sobota, 20 sierpnia 2022

"Mamy już opinię naukową czym jest różowy organizm, który pojawił się w Rabie - to bakterie siarkowe z grupy Chromatium. "Bardzo dziękujemy Dr hab. Elżbiecie Wilk-Woźniak prof. IOP PAN i Dr hab. Januszowi Fyda, prof. UJ za jej opracowanie." - napisali.

"Eksperci obu jednostek, niezależnie przeprowadzili badanie mikroskopowe przy użyciu mikroskopów świetlnych (Zeiss Jenaval, Nikon Eclipse 80i i Olympus IX71), umożliwiających obserwację i identyfikację przeżyciową mikroorganizmów pod różnymi powiększeniami od 100 do 1000 razy (...). W próbie zaobserwowano liczną obecność bakterii siarkowych prawdopodobnie z grupy Chromatium (...) - czytamy w przesłanej opinii. W odzie znaleziono też m.in. orzęski, wrotki, sinice i wiciowce.

Naukowcy rozwikłali jednocześnie zagadkę tajemniczych różowych pióropuszy, które pojawiły się w Rabie. "Bakterie te (bakteria siarkowe - przyp. red.) były odpowiedzialne za wytworzenie różowych „pióropuszy”, w których rozwinęła się bardzo różnorodna i bogata biocenoza. Stwierdzono dużą liczebność i różnorodność orzęsków, szczególnie z gatunków typowych dla wód α i β mezosaprobowych (...), charakterystycznych dla wód średnio zanieczyszczonych. Ponadto zaobserwowano żywe wrotki (Rotatoria), bezbarwne wiciowce, filamentowe sinice z rodzaju Oscillatoria i Lyngbya, pojedyncze osobniki z rodzaju Euglena oraz dużo nitkowanych zielenic z rodzaju Spirogyra (...). Zjawisko "różowych pióropuszy" wynika z masowego rozwoju bakterii purpurowych i spowodowane jest przeciążeniem materią organiczną stymulującą redukcję siarczanów, a w konsekwencji wzrostem fototroficznych bakterii siarkowych. Bakterie i związana z nimi mikrobiocenoza, wytworzyła się wskutek silnego nasłonecznienia, wysokiej temperatury, niższego poziomu wody i związanego z tym słabego przepływu oraz obecności nadmiaru nutrientów (co może wskazywać na dodatkowe zanieczyszczenia spływające ze zlewni)".

O czym świadczą dziwne wykwity w wodzie i dlaczego pojawiły się w Rabie? Jak zauważają naukowcy "pogłębiające się zmiany klimatyczne skutkujące brakiem opadów, suszami hydrologicznymi i w konsekwencji zmniejszonym przepływem wody mogą powodować w przyszłości dogodne warunki dla masowego rozwoju bakterii purpurowych. Przyczyniają się do tego także długie okresy z wysokimi temperaturami oraz zanieczyszczenia występujące w rzece, pochodzące ze spływu powierzchniowego terenu zlewni i z gospodarstw domowych. W konsekwencji, proces degradacji i zanieczyszczenia rzeki może postępować, a zjawisko takie jak obserwowane w ostatnich dniach może występować coraz częściej stwarzając pogarszające się warunki bytowania dla organizmów żywych oraz lokalne uwalnianie siarkowodoru, który jest silnie toksyczny dla zwierząt".

Mamy już opinię naukową czym jest różowy organizm, który pojawił się w Rabie - to bakterie siarkowe z grupy...

Opublikowany przez Przyjaciele Raby Środa, 24 sierpnia 2022

O to, czy występowanie w wodzie bakterii siarkowych z grupy Chromatium jest niebezpieczne dla ludzi i czy w takiej wodzie można się kąpać zapytaliśmy rzeczniczkę WSSE w Krakowie. Czekamy na odpowiedź. Rzeczniczka WSSE przypomina, że zawsze na bieżąco można sprawdzić stan wody w oficjalnych kąpieliskach. Na stronie Serwis Kąpieliskowy prowadzonej przez Głównego Inspektora Sanitarnego na interaktywnej mapie można znaleźć kąpieliska w Małopolsce. Nad rzeką Raba nie ma takich kąpielisk.

Warto dodać, że aktywiści z Przyjaciół Raby niedawno alarmowali o wylewanych do rzeki ściekach. Zaapelowali też do internautów o pomoc w ustaleniu, kto zatruwa Rabę. "Z rejonu ulicy Rzeźniczej w Dobczycach ponownie płyną dużym strumieniem ścieki do Raby! Jeśli ktoś posiada informację mogące pomóc ująć sprawcę tych nielegalnych zrzutów prosimy o przekazanie ich policji. Ostatnio 17-go nie udało się go niestety ustalić" - napisali w poście.

Z rejonu ulicy Rzeźniczej w Dobczycach ponownie płyną dużym strumieniem ścieki do Raby! Jeśli ktoś posiada informację mogące pomóc ująć sprawcę tych nielegalnych zrzutów prosimy o przekazanie ich policji. Ostatnio 17ego nie udało się go niestety ustalić.

Opublikowany przez Przyjaciele Raby Sobota, 20 sierpnia 2022

Do sprawy wrócimy.

Raba to jedna z piękniejszych rzek Małopolski. Ten prawy dopływ Wisły zaczyna swój bieg jako rzeka górska w Beskidach Zachodnich. Przepływa przez Myślenice, płynie do Dobczyc, gdzie na rzece usytuowany jest duży zbiornik wodny. Płynie dalej przez powiat wielicki i kończy bieg w Wiśle, w pobliżu Uścia Solnego. Utworzone w 1989 roku Jezioro Dobczyckie dostarcza wodę między innymi do pobliskiego Krakowa i zaspakaja około 55 proc. zapotrzebowania na wodę pitną.

fot. Fb. Przyjaciele Raby

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka