czwartek, 14 grudnia 2023 14:50

Bazylika potrzebuje nowych ekranów. W Internecie ruszyła zbiórka

Autor Katarzyna Jamróz
Bazylika potrzebuje nowych ekranów. W Internecie ruszyła zbiórka

– Zwracam się z prośbą o wsparcie zrzutki na zakup Multimedialnego systemu Serafin do Bazyliki św. Mikołaja w Bochni. Pracuję w tej świątyni jako kościelny i widzę, jak bardzo wykorzystywany obecnie system zawodzi – informuje Tomasz Kulas.

Bazylika pw. św. Mikołaja Bpa w Bochni to jeden z najważniejszych i najcenniejszych zabytków sakralnych na terenie Bocheńszczyzny. Świątynia ta, o wielowiekowej historii, stanowi nie tylko centrum życia religijnego, jest również ważnym elementem dziedzictwa kulturowego miasta. Jednym z najbardziej imponujących elementów architektonicznych jest jej wysoka wieża, której widok dominuje nad panoramą Bochni. Bogato zdobione wnętrze bazyliki sprawia, że przyciąga ona zarówno wiernych, jak i miłośników historii i sztuki.

Niezbędne są nowe ekrany

Kilka dni temu, kościelny Bazyliki św. Mikołaja w Bochni, zwrócił się do internautów z prośbą o pomoc. Mężczyzna chciałby zakupić do świątyni system, który m.in. umożliwi wiernym pełniejsze zaangażowanie podczas nabożeństw. Z inicjatywą wymiany ekranów wyszli sami parafianie. – Pracuję w tej świątyni i widzę, jak bardzo wykorzystywany obecnie system zawodzi. Bywa, że w trakcie nabożeństwa wyświetlany tekst zawiesza się. Same ekrany są przestarzałe, ich wymiana jest więc pilną koniecznością. Nowy dostępny na rynku system to rozwiązanie, które wniesie nową jakość do naszej bazyliki. System pozwoli parafianom aktywniej uczestniczyć w nabożeństwach, wczytując się w treść prezentowaną na pięciu telewizyjnych ekranach – informuje Tomasz Kulas.

Koszt takiego systemu wynosi 50 tys. złotych. Niestety, przy prowadzonych obecnie pracach, parafia nie jest w stanie pokryć tego zakupu.

Zdaniem kościelnego, system pozwoli wyświetlać nie tylko pieśni, ale również fragmenty Pisma Świętego oraz aktualne informacje. – Umożliwi także prezentacje zdjęć z wydarzeń w naszej parafii (np. realizowanego obecnie remontu w Bazylice), czy nawet filmów religijnych – wylicza Kulas.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Kościelny wyjaśnia, że zaproponowane przez niego rozwiązanie jest całkowicie bezpieczne. System sterowany jest za pomocą tabletu i sieci bezprzewodowej. – Komunikacja jest zabezpieczona protokołem SSL - takim samym, jak połączenie z bankiem. A to oznacza, że nikt z zewnątrz nie może się podłączyć do systemu – dodaje.

Fot. Zrzutka.pl


Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka