wtorek, 9 maja 2023 13:07

Będą szukać zaginionego faraona. Noc pełna niespodzianek w Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Autor Marzena Gitler
Będą szukać zaginionego faraona. Noc pełna niespodzianek w Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Muzeum Niepodległości w Myślenicach zaprasza na Noc Muzeów. Jakie atrakcje przygotowano dla zwiedzających i dlaczego warto odwiedzić placówkę wyjaśnia dyrektor muzeum, dr Łukasz Malinowski.

Muzeum Niepodległości w Myślenicach w tym roku świętować będzie 5 rocznicę otwarcia. Placówka została otworzona 11 listopada 2018 roku. - Muzeum Niepodległości w Myślenicach powstało z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy Myślenice. Wybudowano nową siedzibę, która została oddana w listopadzie 2018 r. w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Początkowo muzeum działało jednak w ograniczonym zakresie, ponieważ wciąż trwało opracowanie wystawy stałej. Ta została otworzona we wrześniu 2021 r. i od tej pory nasza placówka działa w pełnym wymiarze. Muzeum Niepodległości w Myślenicach jest też spadkobiercą poprzedniego muzeum "Dom Grecki", którego korzenie sięgają 1929 r.– przypomina dyrektor.

Muzeum Niepodległości w Myślenicach jest jednostką samorządową i utrzymuje się z dotacji podmiotowej Urzędu Miasta i Gminy Myślenice. O tym, jak potrzebna jest ta placówka świadczy liczba osób, które już ją odwiedziły. -  W 2022 r., czyli pierwszym, odkąd działamy w pełnym zakresie, odwiedziło nas prawie 11 tys. osób – mówi dr Łukasz Malinowski.

Nowe wystawy stałe

10 września 2021 roku do użytku zwiedzających zostały oddane zupełnie nowe wystawy stałe. Stworzono je zgodnie z ideą nowoczesnego muzeum narracyjnego, które oprócz cennych zabytków ma także do zaoferowania ciekawą opowieść przekazaną za pośrednictwem rozmaitych multimediów, scenografii i powierzchni graficznych.

- Dzieje polskiej niepodległości to nie tylko historia wielkich miast i wielkoformatowych postaci, takich jak Józef Piłsudski czy Roman Dmowski. Proces odzyskania przez nasz kraj tożsamości i niezawisłości był długi i skomplikowany i bardzo często spoczywał na barkach zwykłych ludzi, mieszkańców wsi i miasteczek, którzy idąc na front z karabinem w dłoni ryzykowali to, co mieli najcenniejsze – swoje własne życie – mówi dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach, dr Łukasz Malinowski. - Nasze muzeum opowiada właśnie o tym. Łączymy historię lokalną z ogólnopolską i przypominamy, że również mieszkańcy galicyjskiej prowincji mieli ważny wkład w odzyskanie, a potem w obronę polskiej niepodległości. Równocześnie staramy się, aby nasz przekaz był atrakcyjny i nowoczesny, a poprzez to dostosowany do oczekiwań dzisiejszych odbiorców kultury - dodaje.

Ekspozycja w muzeum - fot. Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Dlaczego watro zajrzeć do Muzeum? - Muzeum Niepodległości w Myślenicach opowiada o niepodległej Polsce przez pryzmat lokalnych doświadczeń mieszkańców Myślenic. To połączenie muzeum regionalnego, posiadającego bogatą kolekcją etnograficzną, z nowoczesnym ośrodkiem kultury i edukacji. Stała ekspozycja została stworzona w duchu muzeum narracyjnego i jest podzielona na trzy ścieżki. Pierwsza opowiada historię Myślenic od czasów pierwszych osadników aż do XIX wieku. Druga trasa pokazuje tragedię mieszkańców Myślenic podczas obu wojen światowych. Trzecia opowieść dotyczy Myślenic z okresu PRL-u i przemian demokratycznych prowadzących do 1989 roku.

Wystawa „Historia Myślenic” to podróż po dziejach myślenickiego regionu od czasów najdawniejszych, aż do XIX wieku. Oprócz bogatej kolekcji archeologicznej czy etnograficznej, na gości placówki czekają gry i aplikacje na ekranach dotykowych, hologramy, wizualizacje 3D czy atrakcyjne rozwiązania scenograficzne, takie jak rekonstrukcja wieży zamkowej, szlacheckiego dworu, kliszczackiej chaty czy dawnej apteki miejskiej.

Dawna apteka miejska - fot. Muzeum Niepodległości w Myślenicach

„Myśleniczan walka o Niepodległość” - to nazwa drugiej wystawy stałej, której duchowym opiekunem został Jan Dunin-Brzeziński. Przy pomocy dźwięków, filmów, zdjęć i eksponatów muzeum prezentuje tutaj opowieść o tragedii wojen światowych, ale też o wkładzie mieszkańców gminy Myślenice w proces odzyskania, a potem utrzymania polskiej niepodległości. Zwiedzający poznają historię myślenickich legionistów, a w zrekonstruowanym okopie doświadczą odrobiny codzienności żołnierzy walczących na frontach I wojny światowej. Po krótkim seansie archiwalnego filmu z lat 30-tych w widzów uderzy groza II wojny światowej, niemieckich represji, Katynia, a przede wszystkim walki okupionej morzem krwi. Chętni będą mogli wziąć udział w zasadzce AK i zapoznać się z życiorysami lotników i żołnierzy z ziemi Myślenickiej, którzy służyli w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

Pozorne wyzwolenie Myślenic przez Armię Czerwoną zapowie trzecią wystawę stałą pod tytułem „Myśleniczan walka o demokrację.” Opowiada ona o wyklętych żołnierzach ziemi myślenickiej, komunistycznej indoktrynacji, budowie demokracji ludowej oraz o przemianach politycznych i społecznych w okresie PRL-u. Dzięki zrekonstruowanemu salonikowi z tego okresu będzie można poczuć klimat życia codziennego mieszkańców miasta w latach 70-tych i 80-tych. Przez grozę stanu wojennego i zimnej wojny trasa prowadzi ku wielkiemu finałowi, czyli do roku 1989 i obrad Okrągłego Stołu.

- Mamy szeroką bazę eksponatów, które zostały starannie dobrane w taki sposób, aby pomagały opowiadać naszą historię. W gablotach można podziwiać zabytki archeologiczne z czasów epoki kamienia, przedmioty ilustrujące życie codzienne w Myślenicach, czy zabytki militarne z okresu wojen światowych. Do najcenniejszych zabytków należy późnogotycka rzeźba św. Mikołaja (XIV w.), a duże zainteresowanie wzbudza niemiecki ciągnik artyleryjski z okresu II wojny światowej. Na ekspozycji pokazujemy też ciekawe filmy. W produkcji "Niedziela w Myślenicach" można podejrzeć, jak wyglądało życie codzienne w naszym mieście w latach 30. XX w., a w archiwalnym filmie Tadeusza Franiszyna "Rzeczpospolita Raciechowicka" z 1944 r., zobaczymy partyzantów AK operujących w okolicznych lasach – mówi dr Łukasz Malinowski.

Kliszczacka chata - fot. Muzeum Niepodleglości w Myślenicach

Placówka pełni też funkcję edukacyjną. - Nasze muzeum jest również ważnym centrum edukacyjnym, a współpraca ze szkołami należy do naszych najważniejszych zadań. W roku 2022 odwiedziło nas 296 grup zorganizowanych, głównie właśnie ze szkół i przedszkoli, które zwiedzały muzeum i korzystały z naszej bogatej oferty lekcji muzealnych – wylicza dyrektor.

Jakie atrakcje planuje Muzeum w najbliższych miesiącach? - Ponieważ wciąż jesteśmy nowym muzeum, dlatego przede wszystkim nadal chcemy promować naszą wystawę stałą. W celu uatrakcyjnienia naszej oferty organizujemy też wystawy czasowe. Obecnie aż do końca sierpnia można u nas oglądać wystawę "Tajemnice starożytnego Egiptu i ich odkrywanie", której autorem jest znany egiptolog prof. Andrzej Niwiński. Na wystawie można zajrzeć do przestrzeni imitujących grób Tutenchamona czy niewielką świątynię. We wrześniu będziemy organizować II edycję rycerskiego Turnieju Myślimira, a na jesień szykujemy projekt związany z życiem codziennym w Myślenicach podczas niemieckiej okupacji – zapowiada dr Łukasz Malinowski.

Fantastyczna noc pełna niespodzianek!

Muzeum od początku swego powstania bierze udział w Nocy Muzeów. Wcześniej organizowało ją równię Muzeum regionalne "Dom Grecki". - W tym roku postawiliśmy na Egipt, aby dodatkowo wypromować naszą wystawę czasową. Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się już 12 maja. Dla rodzin z dziećmi przygotowaliśmy niezwykłą grę z przygodami "Poszukiwanie zaginionego faraona" (17.00-20.00) oraz warsztaty plastyczne (19.00 - 21.00). Na dorosłych poszukiwaczy wiedzy czeka wykład prof. dra hab. Andrzeja Niwińskiego o królewskich grobowcach starożytnych Teb (19.00) oraz wyjątkowe oprowadzanie z przewodnikiem po naszej wystawie czasowej "Tajemnice starożytnego Egiptu i ich odkrywanie" (start 21.00, 22.00). Do późnych godzin nocnych (do 23.00) będzie też można zwiedzać nasze wystawy stałe i zagłębiać się w fascynującą historię Myślenic W programie tegorocznej nocy znajdzie się między innymi rodzinna gra "Poszukiwacze zaginionego faraona"– zdradza dyrektor.

Muzeum Niepodległości w Myślenicach,

ul. Traugutta 11, 32-400 Myślenice

Godziny otwarcia:

  • Wtorek – czwartek: 8.00-17.00,
  • Piątek: 8.00 – 18.00,
  • Niedziela: 12.00 – 18.00

Więcej informacji na: muzeum.myslenice.pl i na Facebooku: Muzeum Niepodległości w Myślenicach

fot. Muzeum Niepodleglości w Myślenicach

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka