wtorek, 9 sierpnia 2022 12:23

Będą tymczasowe światła na Zakopiance w Krzyszkowicach? "Czarny scenariusz"

Autor Marzena Gitler
Będą tymczasowe światła na Zakopiance w Krzyszkowicach? "Czarny scenariusz"

Mieszkańcy Krzyszkowic obawiają się, że przedłużająca się budowa tunelu na Zakopiance opóźni instalację sygnalizacji świetlnej, która jest tam bardzo potrzebna. O swojej interwencji w GDDKiA w tej sprawie poinformował starosta myślenicki Józef Tomal. "Niestety czarny scenariusz polegający na wydłużeniu terminu realizacji tunelu może okazać się jeszcze bardziej negatywny i nawet w 2026 roku może nie zostać dotrzymany" - alarmuje starosta.

W ostatnich dniach mieszkańcy Krzyszkowic skontaktowali się ze starostą, informując go o swoich obawach związanych z niepokojącymi doniesieniami na temat przesunięcia terminu rozpoczęcia prac przez GDDKiA, związanych z budową tunelu pod Zakopianką w tej miejscowości. Mieszkańcy zwrócili się do Zarządu Powiatu Myślenickiego, aby zaopiniował pozytywnie zamontowanie w Krzyszkowicach tymczasowej sygnalizacji świetlnej, która znacznie poprawiłaby bezpieczeństwo.

Pilnie potrzebne światła na pasach

"Formalnej odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy, ale z opublikowanej informacji wynika, że Starostwo Powiatowe w Myślenicach - Powiat Myślenicki Józef Tomal Rafał Kudas dostrzega pilną konieczność montażu świateł. To bardzo dobra dla Nas wiadomość. Mamy dodatkowe argumenty do rozmów z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. W przyszłym tygodniu składamy wniosek o zaopiniowanie tej kwestii przez Miasto i Gmina Myślenice. W tym wypadku również liczymy na pełne zrozumienie i przychylność. Mamy nadzieję, że kierownictwu UMiG równie jak Nam zależy na zabezpieczeniu zdrowia i życia mieszkańców" - ocenili na stronie „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć”.

Tak, Wystąpiliśmy do Zarządu Powiatu o zaopiniowanie tymczasowej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu w #krzyszkowice....

Opublikowany przez Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć. Piątek, 5 sierpnia 2022

Warto dodać, że o montaż sygnalizacji mieszkańcy proszą już od kilku miesięcy. W styczniu zdesperowani ludzie (około 200 osób) protestowali chodząc przez pasy na Zakopiance. W kwietniu zwrócili się z pismem do GDDKiA. „Mieszkańcom Krzyszkowic potrzebne jest rozwiązanie zastępcze na okres budowy, które poprawi bezpieczeństwo” - apelowała w nim Bożena Góra, inicjatorka akcji „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć”

Według ubiegłorocznych zapowiedzi GDDKiA budowa tunelu pod Zakopianką miała się rozpocząć w 2023 roku. Nie dawno poinformowano, że rozpoczęcie prac przesunięto na trzeci kwartał 2024.

"Ze względu na niedotrzymanie terminu i obietnic składanych publicznie, montaż tymczasowej sygnalizacji świetlnej jest koniecznym rozwiązaniem, gdyż zmobilizuje to osoby decyzyjne w tej inwestycji do jak najszybszego rozpoczęcia prac i ich pozytywnego zakończenia, na co od lat czekają mieszkańcy" - oceniają w poście przedstawiciele Powiatu Myślenickiego.

🔈W ostatnich dniach mieszkańcy Krzyszkowic skontaktowali się z nami w związku z niepokojącymi informacjami dot....

Opublikowany przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach - Powiat Myślenicki Piątek, 5 sierpnia 2022

Ważniejsze bezpieczeństwo czy przepustowość?

W piątek, 5 sierpnia starosta Józef Tomal i wicestarosta Rafał Kudas spotkali się w Krakowie z Robertem Jakubiakiem, zastępcą dyrektora krakowskiego oddziału GDDKiA. O wyniku rozmów starosta poinformował na Facebooku. Samorządowcy z Myślenic przedstawili postulaty mieszkańców dotyczące poprawy bezpieczeństwa oraz pomysł montażu tymczasowej sygnalizacji świetlnej. Ze wstępnych rozmów wynika, że niestety nastawienie do tego rozwiązania jest negatywne, z uwagi na ewentualne „zakorkowanie” drogi.

- Jako sygnatariusz porozumienia, który dokłada do budowy 2 miliony zł., mamy prawo domagać się zastosowania tymczasowego rozwiązania zapewniającego bezpieczeństwo mieszkańców - skomentował Józef Tomal. - Nie podzielam opinii GDDKiA, ponieważ taka sygnalizacja funkcjonuje już na ul. Sobieskiego w Myślenicach i nie powoduje znaczących utrudnień w ruchu drogowym. Według mnie, pomysł montażu tymczasowej sygnalizacji świetlnej w Krzyszkowicach jest bardzo dobrym rozwiązaniem - uważa starosta myślenicki.

Józef Tomal podkreślił, że oczekuje od GDDKiA w Krakowie zmiany decyzji i budowy sygnalizacji, o którą apelują mieszkańcy. - Jako Starostwo Powiatowe w Myślenicach, oczekujemy zmiany decyzji stanowiska dyrektora GDDKiA oddziału krakowskiego pana Tomasza Pałasińskiego i tymczasowe zamontowanie sygnalizacji świetlnej, gdyż niestety czarny scenariusz polegający na wydłużeniu terminu realizacji tunelu może okazać się jeszcze bardziej negatywny i nawet w 2026 roku, może nie zostać dotrzymany - informuje starosta. - Dla mnie znacznie ważniejsze jest bezpieczeństwo i życie mieszkańców Krzyszkowic oraz Jawornika niż to, że kierowcy jadący Zakopianką postoją kilka minut dłużej w korku - dodaje Rafał Kudas wicestarosta myślenicki.

Myślenice - najnowsze informacje