czwartek, 4 lipca 2024 11:00

Będzie kompromis? Człowiek Szydło kandydatem na marszałka Małopolski

Autor Marzena Gitler
Będzie kompromis? Człowiek Szydło kandydatem na marszałka Małopolski

Według nieoficjalnej jeszcze informacji Łukasz Smółka ma być nowym kandydatem PiS na marszałka Małopolski. Reporter Radia Kraków Patryk Kubiak przekazał, powołując się na swoje źródła, że do 15:00 będą trwały rozmowy i sprawdzanie, czy Smółka ma wystarczające poparcie.

Łukasz Smółka był we władzach Małopolski w poprzedniej kadencji. Od 2018 roku pełnił funkcję wicemarszałka Małopolski. Związany z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi samorządowiec z Krzeszowic w ostatnich wyborach samorządowych zdobył bardzo wysokie poparcie. Zagłosowało na niego 35 678 tys. wyborców. To aż 19 proc. głosów w okręgu wyborczym nr 2 (podkrakowskim: powiaty krakowski, proszowicki i wielicki). Więcej zdobyli tylko Grzegorz Biedroń (42 694 i 19,84 proc głosów w okręgu nowosądeckim) i ojciec prezydenta, Jan Tadeusz Duda (42 971, ale tylko niespełna 15 proc. głosów w Krakowie).

Smółka był szefem gabinetu politycznego ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka w rządzie Beaty Szydło (a potem Mateusza Morawieckiego), który po pierwszej przegranej Kmity stracił funkcję przewodniczącego struktur PiS w Małopolsce.

Przypomnijmy, sejmik małopolski, w którym 21 z 39 mandatów ma PiS, bezskutecznie próbuje porozumieć się co do wyboru marszałka. Piąć razy wybory przegrał lansowany przez Jarosława Kaczyńskiego (i Ryszarda Terleckiego, posła z Krakowa) były wojewoda, poseł Łukasz Kmita. Dwa razy radni odrzucili też kandydata PSL, obecnego wojewodę Krzysztofa Klęczara. Porażkę zaliczył też zgłoszony na ostatniej sesji przez Józefa Gawrona inny kandydat z PiS, również były wojewoda Piotr Ćwik. W głosowaniu, które odbyło się we wtorek, 2 lipca, wzięło udział 39 radnych. Piotr Ćwik uzyskał 6 głosów „za”, Łukasz Kmita 13 głosów „za”. Żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej liczby głosów, czyli 20. Radni oddali aż 20 głosów nieważnych.

"Łukasz Kmita, wczoraj, podczas głosowania nad wyborem marszałka Województwa Małopolskiego po raz piąty nie uzyskał wymaganego poparcia. Wpływ na to mają przede wszystkim osobiste cechy kandydata, nieakceptowalne dla wielu radnych. Podczas wczorajszego klubu, Łukasz Kmita, niestosownie zachowywał się względem Przewodniczącego Małopolskiego Sejmiku. Jego kandydatura nie łączy, ale dzieli. Mając na uwadze dobro mieszkańców Małopolski, konieczność kontynuowania dobrze ocenianej pracy dla Regionu oraz podporządkowanie się werdyktowi wyborczemu Małopolan apeluję o podjęcie rozmów celem wyłonienia innego kandydata lub kandydatów, którzy, w duchu odpowiedzialności i konsensusu, mogliby uzyskać akceptację kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości" - napisał na Facebooku po ostatniej sesji, która odbyła się we wtorek, Józef Gawron.

Łukasz Kmita, wczoraj, podczas głosowania nad wyborem marszałka Województwa Małopolskiego po raz piąty nie uzyskał...

Opublikowany przez Józef Gawron - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Środa, 3 lipca 2024

Zmiana kandydata może być dużym jednak zaskoczeniem. Jeszcze dziś rano, pytany o wybory w Małopolsce, poseł Marek Suski informował, że żadnej zmiany nie będzie, kandydatem pozostanie Łukasz Kmita, a jeśli nie uda się zdobyć większości i wybrać go na marszałka, lepszym rozwiązaniem będą powtórne wybory. Faktycznie, sejmik czas na dokonanie wyboru marszałka ma tylko do 10 lipca. Potem automatycznie wygasną mandaty radnych i w Małopolsce konieczne będą powtórne wybory.

Dziś pojawiła się nieoficjalne wiadomość, że prezes jednak ustąpił i nowym kandydatem ma być Łukasz Smółka.

Obrady VII Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego rozpoczną się w czwartek, 4 lipca o godz. 18.00 w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przy ul. Racławickiej 56 w Krakowie (VII piętro). Sesję można też śledzić online. Link do transmisji jest na stronie malopolska.pl

fot. Fb. Łukasz Smółka - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka