czwartek, 12 października 2023 10:19

Będzie nowe rondo w Wieliczce. Poprawi bezpieczeństwo służb i mieszkańców [WIDEO]

Autor Marzena Gitler
Będzie nowe rondo w Wieliczce. Poprawi bezpieczeństwo służb i mieszkańców [WIDEO]

W sobotę, 7 października w Wieliczce, przed nową siedzibą KP PSP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał Program Inwestycyjny przebudowy skrzyżowania drogi krajowej nr 94 z ul. Powstania Styczniowego. Powstanie tam rondo.

Budowa ronda nie tylko poprawi bezpieczeństwo ruchliwym skrzyżowaniu, ale ułatwi wyjazd i powrót z akcji wielickim strażakom, którzy we wrześniu przeprowadzili się do nowej siedziby właśnie przy ul. Powstania Styczniowego.

Połączenie DK94 i ul. Powstania Styczniowego to pierwsze od strony Bochni skrzyżowanie, łączące Wieliczkę, z tą drogą krajową. Obecna organizacja ruchu nie pozwala na wykonanie lewoskrętu z DK94 na drogę gminą. To spory problem nie tylko dla strażaków, ale dla wszystkich podróżujących od strony Bochni mieszkańców Wieliczki.

Budowa ronda jest potrzebna m.in. dlatego, że przy ul. Powstania Styczniowego powstała już nowa siedziba Pogotowia Ratunkowego i Komendy Powiatowej Straży Pożarnej. Tu też powstanie w przyszłości budynek Komendy Powiatowej Policji i Centrum Administracyjnego Powiatu Wielickiego. Brak możliwości skrętu na drogę gminną powoduje, że dojazd z i do przyszłych oraz obecnych siedzib służb ratowniczych, jest utrudniony. Nowe rondo nie tylko ułatwi dojazd do centrum Wieliczki, ale podniesie również poziom bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego.

W uroczystym podpisaniu przez ministra Andrzeja Adamczyka zgody na rozpoczęcie prac planistycznych wzięli udział m.in. posłanka Urszula Rusecka, starosta Adam Kociołek, wicestarosta Henryk Gawor, zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Roman Wcisło, dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasz Pałasiński, przewodniczący Rady Powiatu Wielickiego Tomasz Tomala, członkowie zarządu Powiatu Wielickiego: Stanisław Kyrc i Tomasz Broniowski, sekretarz Powiatu Rafał Ślęczka oraz przedstawiciel służb - straży pożarnej, pogotowia i policji.

Na zrealizowanie inwestycji potrzeba aż cztery lata. W przyszłym roku rozpoczną się prace projektowe, które sfinansuje Powiat Wielicki. Prace budowlane, których koszt oszacowano wstępnie na 19 mln zł, powinny się rozpocząć w 2026 roku, a zakończyć w kolejnym. Sfinansuje je GDDKiA.

Równie ważną kwestią, o której przypomniał starosta Adam Kociołek, jest konieczność przebudowania samej ulicy Powstania Styczniowego, co leży już w kwestii Miasta i Gminy Wieliczka. Do nowych siedzib Pogotowia i Straży Pożarnej nie prowadzi obecnie żaden chodnik, a organizacja ruchu uniemożliwia szybkie i bezpieczne wyjechanie karetki czy wozu straży pożarnej w stronę centrum miasta.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka