środa, 30 marca 2022 20:46

Będzie widoczna w czwartek nad ranem? O której warto wstać?

Autor Mirosław Haładyj
Będzie widoczna w czwartek nad ranem? O której warto wstać?

Twórca astronomicznego fanpage'a "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki poinformował, że nadciąga jedna z najsilniejszych burz słonecznych ostatnich miesięcy. Największe szanse na obserwację zorzy mają mieszkańcy północnej Polski.

Z relacji twórcy astronomicznego fanpage'a "Z głową w gwiazdach" Karola Wójcickiego wynika, że rozbłyski słoneczne pojawiają się od kilku dni. Prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy polarnej jest bardzo duże, choć nie można dać na to gwarancji.

– Do rozbłysków doszło centralnie na samym środku tarczy słonecznej. Wyrzucona przy tej okazji plazma rozpoczęła swoją wędrówkę. Urządzenia badawcze oszacowały jej prędkość oraz gęstość i stąd wyliczenia, że dotrze ona do nas ok. 3 czasu uniwersalnego w czwartek, czyli o 5 nad ranem polskiego czasu

– powiedział cytowany przez SE Radio Wójcicki i dodaje:

– Wiele osób planuje, że będzie zórz wypatrywać na niebie, ale ze względu na godzinę, praktycznie już poranek u nas, większe szanse mają mieszkańcy zachodniej półkuli.

Wójcicki z własnego doświadczenia wie, że wystąpienie zorzy najłatwiej przewidzieć na 30-40 minut przed wystąpieniem zjawiska.

– W tej chwili jeszcze wszystko jest możliwe. Łącznie z tym, że fala uderzeniowa dotrze w czwartek wieczorem

– przekazał.

Inf.: SE
Fot. ilustracyjne

Polska

Polska - najnowsze informacje