poniedziałek, 11 stycznia 2021 11:36

Bezpłatne badania mammograficzne w Jerzmanowicach i Szycach odwołane. Dlaczego?

Autor Aleksandra Tokarz
Bezpłatne badania mammograficzne w Jerzmanowicach i Szycach odwołane. Dlaczego?

Pierwsze w 2021 roku bezpłatne badania mammograficzne, zaplanowane na 12 stycznia w Jerzmanowicach i Szycach, nie dojdą do skutku.

W mammografii finansowanej przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi można wziąć udział niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego. Do badania uprawnione są Panie w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie były leczone z powodu raka piersi a także:

  • nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy
  • są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy

Styczeń 2021 roku jest miesiącem, w którym po raz pierwszy z badania w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać Panie z rocznika 1971.

Badania przesiewowe dla nauczycieli w Skawinie. Kiedy ruszą?
Testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 ma odbyć się już w przyszłym tygodniu. Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, w całym kraju chętnych jest ok. 190 tys. osób. Sanepidy powiatowe zbierają listy imienne. Akcja przesiewowych badań nauczycie…

Nie warto zwlekać z decyzją o realizacji badań. Tylko systematyczność w przestrzeganiu terminów kolejnych badań mammograficznych pozwala na wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby, pozwalając rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie, które daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED do dyspozycji pań miała być dostępna 12 stycznia w godzinach od 8 do 11 przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Rajska 3 w Jerzmanowicach, a także w godzinach od 13 do 16 za Urzędem Gminy, Plac Wspólnoty 1 w Szycach.

Niestety, z powodu awarii mammobusu badania zostały odwołane. Zarejestrowane panie o odwołaniu badań zostaną poinformowane smsowo.

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje