środa, 7 kwietnia 2021 09:05

Biczyce Górne. 8 tysięcy kur wywiezionych do utylizacji

Autor Aleksandra Tokarz
Biczyce Górne. 8 tysięcy kur wywiezionych do utylizacji

Kolejne ognisko ptasiej grypy wykryto w jednym z gospodarstw w Biczycach Górnych (gmina Chełmiec). Zagazowanych zostało blisko osiem tysięcy kur.

To kolejny tego typu przypadek na terenie powiatu nowosądeckiego. Poprzednio ptasia grypa pojawiła się na fermach w Krasnem Potockim, także w gminie Chełmiec. Tamtejszy gospodarz stracił 19 tysięcy kur. Szczep miał trafić na Sądecczyznę z województwa podkarpackiego, wraz z transportem drobiu.

Powiat nowosądecki. Kolejne ognisko ptasiej grypy!
Ognisko ptasiej grypy wykryto na fermach w Krasnem Potockim w gminie Chełmiec. - Proszę o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do wszystkich wytycznych Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Sączu– apeluje wójt gminy Chełmiec.

Jak informują władze powiatu, obecnie na terenie regionu nie stwierdzono innych ognisk tej choroby. Proces utylizacji drobiu jest jednak niezwykle złożony. Jak przyznaje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorlicach, nie jest to łatwe zadanie. Najpierw zagazowana zostaje ferma i konkretne kurniki. Następnie na miejscu pojawić musi się firma zajmująca się przewozem padliny, a także ta zajmująca się dezynfekcją pojazdów, które wjeżdżają i wyjeżdżają ze strefy oraz sprzętu, który jest tam używany. Z ferm, specjalnym samochodem, zabierany zostaje drób i jaja. Nie może dojść do kontaktu z niczym z zewnątrz, w związku z czym dokładnie plombuje się samochód, który następnie wywozi padlinę. Kurniki muszą zostać zdezynfekowane.

Wcześniej ognisko ptasiej grypy wykryto także na dwóch fermach w Bielance w powiecie gorlickim. 20 marca 2021 r. w godzinach popołudniowych Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdzające wystąpienie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w dwóch gospodarstwach komercyjnych utrzymujących 6000 kur niosek oraz ponad 11000 indyków rzeźnych.

Jednocześnie przypominamy o apelu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii do hodowców drobiu.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekruacji:

- zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;

- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;

- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;

- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;

- wskazane jest przetrzymywanie drobiu w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.

Brak stosowania zasady bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne”.

Masowy Punkt Szczepień także w Nowym Sączu. Gdzie powstanie?
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia, w II kwartale 2021 roku powstaną się nowe miejsca szczepień. Wśród nich jeden punkt samorządowy w każdym powiecie. Masowy Punkt Szczepień powstanie też w Nowym Sączu. O takich planach poinformował prezydent Ludomir Handzel.

fot. ilustracyjne/pixabay

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje