Kolejne ognisko ptasiej grypy wykryto w jednym z gospodarstw w Biczycach Górnych (gmina Chełmiec). Zagazowanych zostało blisko osiem tysięcy kur.
To kolejny tego typu przypadek na terenie powiatu nowosądeckiego. Poprzednio ptasia grypa pojawiła się na fermach w Krasnem Potockim, także w gminie Chełmiec. Tamtejszy gospodarz stracił 19 tysięcy kur. Szczep miał trafić na Sądecczyznę z województwa podkarpackiego, wraz z transportem drobiu.
Jak informują władze powiatu, obecnie na terenie regionu nie stwierdzono innych ognisk tej choroby. Proces utylizacji drobiu jest jednak niezwykle złożony. Jak przyznaje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorlicach, nie jest to łatwe zadanie. Najpierw zagazowana zostaje ferma i konkretne kurniki. Następnie na miejscu pojawić musi się firma zajmująca się przewozem padliny, a także ta zajmująca się dezynfekcją pojazdów, które wjeżdżają i wyjeżdżają ze strefy oraz sprzętu, który jest tam używany. Z ferm, specjalnym samochodem, zabierany zostaje drób i jaja. Nie może dojść do kontaktu z niczym z zewnątrz, w związku z czym dokładnie plombuje się samochód, który następnie wywozi padlinę. Kurniki muszą zostać zdezynfekowane.
Wcześniej ognisko ptasiej grypy wykryto także na dwóch fermach w Bielance w powiecie gorlickim. 20 marca 2021 r. w godzinach popołudniowych Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdzające wystąpienie ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w dwóch gospodarstwach komercyjnych utrzymujących 6000 kur niosek oraz ponad 11000 indyków rzeźnych.
Jednocześnie przypominamy o apelu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii do hodowców drobiu.
„Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.
Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekruacji:
- zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich;
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
- wskazane jest przetrzymywanie drobiu w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.
Brak stosowania zasady bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne”.
fot. ilustracyjne/pixabay