środa, 17 kwietnia 2019 10:54

Bielsko-Biała: Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu "Sacrum in Musica" już za kilka dni

Autor Anna Piątkowska-Borek
Bielsko-Biała: Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu "Sacrum in Musica" już za kilka dni

XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica” Bielsko-Biała odbędzie się w dniach 23-26 kwietnia.

We wtorek 23 kwietnia o godzinie 18:00 w kościele pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na os. Karpackim w Bielsku-Białej odbędzie się inauguracyjny koncert XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica”. Podczas koncertu usłyszymy utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta (Exsultate, Jubilate oraz Mszę koronacyjną C-dur). Wykonają je Bielska Orkiestra Festiwalowa i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod dyrekcją Marty Gardolińskiej oraz soliści – sopranistka Barbara Zamek, mezzosopranistka Natalia Kawałek-Plewniak, tenor Max Prodinger i bas Ludovik Kendi.

W drugi dzień festiwalu, 24 kwietnia o godzinie 18:00 w Domu Muzyki BCK Bielsko-Biała odbędzie się koncert muzyki synagogalnej. Wystąpią: Chór Synagogi Pod Białym Bocianem z Wrocławia pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, Israel Rand – kantor z Izraela oraz organista i pianista Piotr Rojek. Chór Synagogi Pod Białym Bocianem z Wrocławia jest jedynym w Polsce chórem synagogalnym. Jak informuje BCK Bielsko-Biała, chór powstał w kwietniu 1996 roku i towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Współpracuje z też Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze kierowanym przez Andora Izsáka. Po koncercie zostanie otwarta wystawa „Kolory Piątej Ewangelii”.

25 kwietnia będzie dniem tradycyjnej starocerkiewnej pieśni. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy Placu Lutra w Bielsku-Białej, o 18:00, odbędzie się koncert łotewskiego chóru Logos pod dyrekcją Jana Szenroka. Chór jest związany z soborem Narodzenia Pańskiego w Rydze, będącym jedną z najpiękniejszych neobizantyjskich świątyń prawosławnych w krajach bałtyckich, a obecnie katedrą Łotewskiej Cerkwi Prawosławnej i zarazem eparchii ryskiej. Jak podaje BCK Bielsko-Biała, Łotewski Prawosławny Chór Męski powstał w 1989 z inspiracji wielkiej osobowości, wybitnego muzyka i dyrygenta, księdza Jana Szenroka, któremu dało się zrealizować marzenie swojego życia i zebrać kilkunastu szczególnie uzdolnionych zawodowych śpiewaków w celu wspólnego śpiewania tradycyjnych pieśni starocerkiewnych.

W ostatni dzień Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica” Bielsko-Biała, 26 kwietnia o 18:00, w kościele św. Andrzeja Boboli wystąpi New Life Gospel Choir pod dyrekcją Petera Mante. Zespół wykonuje przede wszystkim czarną muzykę gospel, która dla artystów jest środkiem przekazu własnych radości, uczuć, pragnień i refleksji. Wyjątkowe, soulowe brzmienie chóru sprawia, że każdy jego koncert to dla słuchaczy przeżycie.
XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu „Sacrum in Musica” Bielsko-Biała odbywa się pod patronatem Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Romana Pindla oraz Zwierzchnika Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Adriana Korczago.

Bielsko-Biała - najnowsze informacje