W ostatnim czasie w muzeum poświęconym pamięci ofiar obozu koncentracyjnego w Auschwitz dochodzi do nieetycznych praktyk, przez co turyści tylko tracą.
Pewne zewnętrzne firmy informują, że można na ich stronach dokonać zakupu biletu do muzeum w Oświęcimiu. Jednak jak się okazuje, nie jest to prawda. Na wspomniane firmy zaczęły wpływać skargi, ponieważ oferowane przez nich wejściówki, nie dają gwarancji wejścia na teren muzeum.
Odwiedzający opisywali także ogromne problemy z kontaktem ze sprzedawcami. Staramy się monitorować takie przypadki, a naruszenie zasad rezerwacji kart wstępu może prowadzić do tego, że możliwości dokonywania rezerwacji przez takie firmy zostanie zablokowana. Planujących wizytę możemy uczulić, aby korzystając z usług firm zewnętrznych, zwracali uwagę na opinie innych klientów oraz na to, że jedyny oficjalny adres systemu rezerwacji Muzeum to visit.auschwitz.org – powiedział zastępca dyrektora muzeum Andrzej Kacorzyk.
Jak dodaje rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel:
Rezerwacja w nim daje gwarancję wstępu do muzeum i zwiedzania o wybranej przez siebie godzinie i w danym języku. Tam także rezerwować można bezpłatne karty wstępu. Muzeum w zakresie ich dystrybucji nie współpracuje z żadnymi zewnętrznymi podmiotami. W związku z tym nie ponosimy odpowiedzialności za anulowane rezerwacje dokonywane na innych stronach.
Muzeum Auschwitz to jedyny niemiecki obóz koncentracyjny, który został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO (1979) pod nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940–1945). Zwiedzanie tego miejsca jest możliwe od 1947 roku. Celem, który przyświecał byłym więźniom obozu, którzy założyli muzeum, była wieczna pamięć o zbrodniach niemieckich, które działy się na tych terenach podczas II wojny światowej.
fot: Wikipedia