poniedziałek, 18 marca 2024 15:09

Bocheńska saga – niezwykła książka Janiny Kęsek

Autor Jadwiga Duda
Bocheńska saga – niezwykła książka Janiny Kęsek

29 lutego  w Bochni odbyła się prezentacja książki Janiny Kęsek pt. „Bocheńska saga. Domy i ludzie”. W spotkaniu autorskim wzięła udział delegacja Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”. Wydarzenie odbywało się w 771 roku narodzin miasta Bochni (1253-2024).

Goście z Wieliczki przybyli do Bochni na zaproszenie Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Spotkanie z Janiną Kęsek odbyło się w Auli św. Mikołaja przy - Bursie gimnazjalnej przy ul. Stasiaka 10. Wydawcą publikacji jest  Wydawnictwo „REGIS” w Bochni.

fot. Fb. Powiat Bocheński

Po wejściu do sali wszystkie krzesła były zajęte. Było stoisko przy którym można było nabyć książkę za 120 zł - cena promocyjna. Od drzwi do estrady stała kolejka ludzi z książkami do podpisu przez autorkę. Dla nowoprzybyłych doniesiono krzeseł. Wydarzenie rozpoczęło się dobrze po 18.00-tej. Zebranych przywitali: Zofia Sitko, prezes i Bogusław Dzwigaj, wiceprezes Stowarzyszenia Bochniaków, informując, że „Bocheńska saga. Domy i ludzie” autorstwa Janiny Kęsek jest publikację niezwykłą, nadzwyczajną, prezentującą losy miasta z zupełnie innej perspektywy - losów mieszkańców tworzących tkankę miejską od XVIII do początków XX wieku. Ślady tych losów wciąż są widoczne w Bochni, stopniowo odchodząc w zapomnienie. Wraz ze znikaniem kolejnych starych budynków, zmiany układu ulic czy zabudową dominant widokowych znika stopniowo pewna ważna część duszy tego miasta, co jest procesem naturalnym, ale często nieutrwalanym w żaden sposób dla kolejnych pokoleń. Stąd tak ważną i cenną jest publikacja koleżanki Janiny Kęsek.

fot. Fb. Powiat Bocheński

Kolejno gratulacje i podziękowania autorce złożyli patroni generalni wydania książki: Adam Korta, Starostwa Bocheński i Stefan Kolawiński, Burmistrz Bochni, wręczając jej bukiety kwiatów. Następnie głos zabrała Anita Własnowolska-Bielak właścicielka Wydawnictwa „REGIS”. Laudacje o autorce książki wygłosił Maksymilian Truś, wiceprezes SBiMZB. Pani Janina Kęsek jest absolwentka historii UJ, pracowała w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie a potem długie lata do emerytury w Muzeum im. Stanisława w Bochni. Jest członkiem Zarządu SBiMZB oraz redaktorem naczelnym kwartalnika „Wiadomości Bocheńskie’. Janina Kęsek przedstawiła swoją książkę, która składa się z pięciu części: część I - Nieistniejące domy. Zapomniane rody, część II - Dom na końcu drogi…, część III - Dom i firma pod jednym dachem, część IV - Domy dawnych profesorów gimnazjalnych, część V - Domy bocheńskie w latach wielkiej wojny. Pokolenie przełomu czasów niewoli i wolności.

fot. Fb. Powiat Bocheński

Książka liczy 336 stron. Ma charakter albumowy, zawiera bowiem ponad czterysta fotografii – głównie archiwalnych. Autorka nad książką pracowała 30 lat. Publiczność wypowiedź nagrodziła gromkimi brawami. Autorka przy pomocy wnuczka Rafałka ofiarowała książki osobom, którzy jej pomagały w zbieraniu informacji i udostepnieniu archiwaliów min. Marię Gurgul i Jadwigę Dudę ze Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”. W delegacji KPW byli także: Krzysztof Kasprzyk i Marian Sipióra. Oprócz gości z Wieliczki w premierze udział wzięła delegacja Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego: Barbara i Jacek Nikorowiczowie, Elżbieta Wenda.

fot. Fb. Powiat Bocheński

Zofia Sitko zaprosiła do siedziby Stowarzyszenia Bochniaków, gdzie w Bochni przy Rynku 2 gdzie od 12 marca można oglądać wystawę z materiałów wykorzystanych w książce: fotografii, dokumentów i rysunków. Delegacja KPW z prezes Jadwigą Dudą podziękowała Janinie Kęsek za książkę wręczając jej bukiet kwiatów.

"Gdy padło pytanie czy Powiat Bocheński wesprze wydanie książki "Bocheńska Saga Domy i Ludzie" nawet przez chwilę nad tym się nie zastanawialiśmy. Wparcie finansowe tej publikacji było czymś wręcz oczywistym. Ta olbrzymia ilość osób podczas czwartkowej promocji książki pokazała jak wielkie było zapotrzebowanie na tego typu publikację. Nie bez znaczenia jest też osoba Pani Janiny Kęsek, autorki Sagi. Każdy kto miał okazję poznać Panią Ninę wie, że jest to osoba wyjątkowa - życzliwa, od której bije radość i ciepło. Bocheńszczyzna ma wyjątkowe szczęście, że Pani Nina jest wśród nas i 30 lat temu postanowiła podjąć wyzwanie jakim było utrwalenie losów mieszkańców Bochni i okolicy. To wielki zaszczyt poznać Panią Ninę, z czego jestem bardzo szczęśliwy. Drodzy mieszkańcy Powiatu Bocheńskiego, "Bocheńska Saga Domy i Ludzie" to książka, która powinna znaleźć się w domu każdego komu jest bliska historia, Bochnia i jej mieszkańcy. Natomiast Pani Ninie raz jeszcze gratuluję i życzę wszelkiej pomyślności" - podsumował po wydarzeniu starosta bocheński Adam Korta.

Gdy padło pytanie czy Powiat Bocheński wesprze wydanie książki "Bocheńska Saga Domy i Ludzie" nawet przez chwilę nad tym...

Opublikowany przez Adama Kortę - Starostę Bocheńskiego Sobota, 2 marca 2024

Książkę można nabyć na stronie i w sklepie kopalniasztukionline.pl w Domu Bochniaków oraz poprzez stronę internetową Wydawnictwa REGIS.

fot. Fb. Powiat Bocheński

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka