czwartek, 22 czerwca 2023 12:01

Brutalne zabójstwo młodej sprzedawczyni. Zabił za 170 zł

Autor Katarzyna Jamróz
Brutalne zabójstwo młodej sprzedawczyni. Zabił za 170 zł

Do Sądu Okręgowego w Tarnowie trafił akt oskarżenia przeciwko 39-letniemu Markowi T. Mężczyzna został oskarżony o zabójstwo sprzedawczyni Teresy K. ze szczególnym okrucieństwem. Do zbrodni doszło 22 lata temu.

W czwartek (15 czerwca) Prokuratura Okręgowa w Tarnowie poinformowała o zakończeniu śledztwa w sprawie brutalnego zabójstwa młodej sprzedawczyni w miejscowości Niedomice (gmina Żabno), do którego doszło w 2001 r. – Na podstawie dowodów ustalono, że w dniu 23 stycznia 2001 r. 35-letnia Teresa K. pracowała na drugą zmianę w sklepie spożywczo-przemysłowym w podtarnowskiej miejscowości. Kilka minut przed zamknięciem przyszedł do sklepu 17-letni wówczas Marek T., który po dokonaniu drobnych zakupów, ponownie wrócił do niego i zadał sprzedawczyni kilkadziesiąt uderzeń narzędziem ostrym oraz drugim, tępokrawędzistym, które skutkowały uszkodzeniem m.in. krtani, tchawicy, tętnicy szyjnej wspólnej, jam opłucnych i płuc, złamaniem podstawy czaszki, doprowadzając wskutek wykrwawienia do jej śmierci. Mężczyzna dokonał kradzieży torebki wraz z zawartymi w niej przedmiotami i pieniędzmi (w portfelu kobiety znajdowało się 170 zł – przyp. red) oraz butelki wódki, po czym oddalił się – przekazał rzecznik tarnowskiej prokuratury, prok. Mieczysław Sienicki.

W chwili popełnienia zbrodni miał 17 lat

Zgromadzone dowody, m.in. zeznania świadków, opinie z zakresu genetyki, daktyloskopii, traseologii, psychologii, mechanoskopii, medycyny sądowej, pozwoliły na zrekonstruowanie możliwego przebiegu zdarzenia i ustalenie sprawcy. W śledztwie prowadzono tzw. badania eliminacyjne, polegające na pobraniu materiału i przeprowadzeniu badań DNA od wytypowanych osób, w celu zawężenia kręgu podejrzanych. Łącznie pobrano próbki od 672 osób, w tym do badań eliminacyjnych prowadzonych w latach 2021–2022 od blisko pięciuset osób. Prowadzone badania genetyczne we wrześniu 2022 r. doprowadziły do ustalenia sprawcy. Opinia wydana przez Instytut stwierdziła zgodność profilu genetycznego 39-letniego mieszkańca powiatu tarnowskiego ze śladem DNA pozostawionym przez zabójcę. W chwili popełnienia zbrodni miał 17 lat i był uczniem szkoły zawodowej.

Według informacji przekazanych przez prokuratora, Marek T. podczas pierwszych przesłuchań przyznał się częściowo do popełnienia zarzuconego mu czynu, natomiast podczas kolejnych nie przyznawał się. – Zespół biegłych lekarzy psychiatrów i innych specjalności oraz psycholog, po przeprowadzonych badaniach stwierdzili u Marka T. pewne nieprawidłowości, które jednak nie skutkowały wyłączeniem, ani ograniczeniem w stopniu znacznym jego poczytalności. Wobec Marka T. od września 2022 r. stosowane jest tymczasowe aresztowanie – dodaje rzecznik.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Tarnowie
Fot. Małopolska Policja/Edycja własna

Czytaj również:

Małopolska. Swojej ofierze zadał 21 ran kłutych. Zabił za 170 zł
Policjanci z małopolskiego Archiwum X rozwiązali sprawę brutalnego zabójstwa 35-letniej ekspedientki z Niedomic. Do morderstwa doszło 21 lat temu. W chwili

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka