czwartek, 16 września 2021 06:57

Brzesko w elitarnym gronie. Wiemy to przed ogłoszeniem wyników

Autor Mirosław Haładyj
Brzesko w elitarnym gronie. Wiemy to przed ogłoszeniem wyników

Już w przyszłym roku wszystkich mieszkańców gminy Brzesko zainteresowanych praktycznym wykorzystaniem najnowszych zdobyczy nauki i techniki czeka nie lada gratka. W salach wystawowych Miejskiego Ośrodka Kultury zostanie uruchomiona Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA. Jest to jeden z programów realizowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki za pośrednictwem warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Brzesko znalazło się w gronie zaledwie 30 ośrodków z całej Polski, których wnioski dotyczące udziału w tym projekcie zostały pozytywnie ocenione.

Oficjalne wyniki naboru zostaną ogłoszone w poniedziałek (20 września), ale już dziś wiadomo, że gmina Brzesko trafiła na listę podmiotów objętych tym programem. Dokument potwierdzający udział w tym przedsięwzięciu odbierze osobiście burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim.

Strefa Aktywności SOWA to jeden z programów realizowanych w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki, mających na celu popularyzację i upowszechnianie nauki oraz badań naukowych. Jest to znakomita okazja do rozwijania wiedzy i wyobraźni poprzez odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z obiektami, jakie pojawią się na ekspozycji. Zwiedzający tę wystawę będą mogli sami rozwiązywać zadania konstrukcyjne i logiczne w pawilonie zwanym Majsternią. Organizatorzy projektu proponują także udział w warsztatach i zajęciach opartych na wypracowanych i sprawdzonych rozwiązaniach edukacyjnych. Całość skierowana jest do różnych grup wiekowych – od dzieci, poprzez młodzież, do dorosłych i seniorów.

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury już teraz pieczołowicie przygotowują się do realizacji projektu. Przed  uruchomieniem Strefy zostaną dokładnie przeszkoleni przez fachowców z Centrum Nauki Kopernik. W budżecie MOK-u zostaną zabezpieczone środki zapewniające sprawną obsługę programu. Między innymi zapewniony będzie transport dla uczniów szkół spoza Brzeska, osób starszych i niepełnosprawnych. Centrum Kultury Kopernik dostarczy kilkanaście angażujących eksponatów ukazujących doświadczalny charakter nauki, dających możliwość samodzielnego eksperymentowania.

Jeszcze jesienią tego roku dwie pilotażowe Strefy zostaną otwarte w Raciborzu i Piotrkowie Trybunalskim. W przyszłym roku jedna z 30 kolejnych Stref będzie uruchomiona w Brzesku. Już dzisiaj burmistrz Brzeska Tomasz Latocha oraz Miejski Ośrodek Kultury zapraszają na to niecodzienne wydarzenie.

Inf. i foto: UM Brzesko

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje