sobota, 27 listopada 2021 07:00

Brzesko: Więcej covidowych łóżek w szpitalu. Od poniedziałku zajdą zmiany w jego funkcjonowaniu

Autor Mirosław Haładyj
Brzesko: Więcej covidowych łóżek w szpitalu. Od poniedziałku zajdą zmiany w jego funkcjonowaniu

Pogarszająca się sytuacja epidemiczna w województwie sprawiła, że wojewoda małopolski wydał dyspozycję o zwiększeniu liczby łóżek przeznaczonych dla pacjentów chorujących na Covid-19. Zarządzeniem objęty został także szpital powiatowy w Brzesku. W związku z decyzją władz województwa od poniedziałku w placówce zostaną wprowadzone nowe zasady funkcjonowania.

O konieczności wprowadzenia zmian brzeski szpital poinformował za pośrednictwem swojej strony internetowej. W zamieszczonym komunikacie, można przeczytać m. in. o ograniczeniach planowanych przyjęć do oddziałów szpitalnych oraz zabiegów operacyjnych. Zaczną one obowiązywać od poniedziałku 29 listopada.

Decyzja jest pokłosiem rozporządzenia wojewody. Duża ilość zachorowań na Covid-19, sprawiła, że zwiększyła się ilość przypadków wymagających hospitalizacji. Już w ten weekendu ogólna liczba łóżek covidowych w brzeskim szpitalu wzrośnie do 65. Docelowo do końca listopada ma ich być 70. Oddział covidowy w placówce zlokalizowany jest w pomieszczeniach Oddziału Chorób Wewnętrznych na III piętrze. Od soboty 28 listopada powiększy się on o pomieszczenia Oddziału Chorób Płuc.

Konieczność wygospodarowania miejsca i personelu sprawiają, że placówka musi ograniczyć przyjęcia internistyczne i chirurgiczne.

– W czwartek 25 listopada szpital otrzymał decyzję Wojewody ponownie zwiększającą liczbę łóżek covidowych w naszej placówce od soboty 27 listopada. Liczba ta wzrasta z 42 łózek dla pacjentów z potwierdzonym Covid-19 do 55 łóżek oraz dla stanowisk z wentylacja mechaniczną z 5 łóżek do 10 łóżek a od 30 listopada liczba łóżek Intensywnej Terapii wynosić będzie 15. Stanowi to duże obciążenie dla naszego szpitala i personelu medycznego. Dlatego też od najbliższego poniedziałku ograniczone zostaną przyjęcia planowe do oddziałów szpitalnych oraz planowe zabiegi operacyjne

– powiedziała w rozmowie z naszą redakcją rzecznik szpitala, Monika Mikołajek-Burek i dodała:

– Oddział rehabilitacji oraz oddział dziecięcy pracuje na dotychczasowych zasadach. Podobnie poradnie specjalistyczne, POZ i pracownie diagnostyczne pracują planowo. Personel szpitala dokłada wszelkich starań, aby udzielać jak najwięcej świadczeń planowych.

Oddział covidowy w brzeskim szpitalu został uruchomiony w poniedziałek 8 listopada na podstawie decyzji Wojewody Małopolskiego. Już w drugiej dobie od jego uruchomienia wszystkie miejsca były już zapełnione. W połowie miesiąca także odnotowano na nim pełne obłożenie - zajętych było 20 łóżek z potwierdzonym Covid-19 i 2 łóżka Intensywnej Terapii a do tego pięć z sześciu miejsc dla osób z podejrzeniem Covid-19. Wówczas łóżka covidowe znajdowały się w SOR i pomieszczeniach Oddziału Chorób Płuc. 75% osób chorujących z powodu koronawirusa było spoza powiatu brzeskiego i w większości były to osoby niezaszczepione. Dynamika wzrostu zakażeń także była wówczas wysoka. Obecnie sytuacja na oddziale covidowym zmieniła się, ale wcale nie jest lepiej. Po zwiększeniu liczby łóżek do 42, zostało 5 wolnych miejsc.

– Obecnie (stan na 26 listopada - dop. red.) w oddziale covidowym mamy 37 pacjentów, w tym 3 osoby podpięte pod respirator. Wśród pacjentów covidowych jedynie 7 było wcześniej zaszczepionych. Większość pacjentów to pacjenci z powiatu brzeskiego, 13 osób to pacjenci spoza powiatu

– powiedziała rzecznik szpitala.  

Szpital nadal prowadzi szczepienia na grypę i koronawirusa. Jednak, jak zaznaczyła Mikołajek-Burek, nie cieszą się one popularnością:

– Punkt szczepień powszechnych w tym tygodniu szczepi około 100 osób dziennie. Z dotychczas wykonanych 500 szczepień 50 to szczepienia przeciw grypie, pozostałe 450 przeciw Covid-19. Zdecydowana większość z tych ostatnich to tzw. trzecie dawki. Niestety nie notujemy wzrostu chętnych na szczepienie pierwszą dawką. Zachęcamy niezmiennie do szczepień, bo to jedyna skuteczna forma przeciwdziałania ciężkiemu przebiegowi zachorowania na Covid-19.

Fot. i inf.: SP ZOZ Brzesko

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje