wtorek, 31 sierpnia 2021 08:58

By zaczerpnąć jodu nie trzeba będzie jechać nad morze. Wystarczy do Nowego Sącza

Autor Aleksandra Tokarz
By zaczerpnąć jodu nie trzeba będzie jechać nad morze. Wystarczy do Nowego Sącza

Już niebawem podróż nad morze, celem zaczerpnięcia drogocennego jodu, nie będzie konieczna. Wszystko za sprawą kolejnej atrakcji, którą zyska za kilka tygodni sądecki Park Strzelecki. Mowa o tężni solankowej, niezwykle popularnej ostatnio inwestycji.

Tężnia to obiekt wytwarzający specyficzny mikroklimat – zbudowany zwykle z gałązek tarniny, po której spływa solanka. Wiatr i słońce z kolei sprawiają, że w jej obrębie powstaje pełna ważnych dla zdrowia pierwiastków mgiełka solankowa, która jest niezwykle pomocna w profilaktyce i przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Ze względu na dużą odległość od morza, mieszkańcom naszej części kraju, często brakuje w organizmie dobroczynnych dla zdrowia składników, jakimi są m.in. jod, brom, wapń i magnez.

Na budowę tężni decydują się kolejne samorządy. Podobna stanie w Parku Miejskim w Gorlicach. Teraz na tego typu inwestycję zdecydowały się władze Nowego Sącza. - Pozyskaliśmy środki na tężnię solankową. Myślę, że to oczekiwana inwestycja przez mieszkańców, a także kolejna atrakcja w Parku Strzeleckim przy ul. Wolskiej. W przyszłym tygodniu wchodzimy na teren budowy, a zakończenie pod koniec listopada - mówi prezydent Ludomir Handzel.

Zmodernizowany Park Strzelecki zyska więc kolejny atrakcyjny punkt.

fot. UM Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje