środa, 26 maja 2021 13:15

Całkowity zakaz palenia węglem w Skawinie. Radni mówią „tak”

Autor Aleksandra Tokarz
Całkowity zakaz palenia węglem w Skawinie. Radni mówią „tak”

Radni Rady Miejskiej mówią “tak” wprowadzeniu całkowitego zakazu palenia węglem od 2030 roku. 26 maja zagłosowali za wprowadzeniem lokalnej uchwały smogowej. Trafi ona teraz do Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Skawina walczy z zanieczyszczeniami powietrza od lat. Choć liczba dni z przekroczeniem norm systematycznie maleje, to jakość powietrza pozostaje niezadowalająca, a przede wszystkim - niebezpieczna. Oprócz kontroli domowych kotłowni i dofinansowań do wymiany kopciuchów, władze gminy chcą pójść krok dalej i wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem. Zgodę na przyjęcie lokalnej uchwały antysmogowej przyjęto niemal jednogłośnie. Za było 19 radnych, 1 wstrzymał się od głosu.

- To przełomowa i historyczna decyzja, za którą jestem radnym wdzięczny. Przed nami jeszcze bardzo wiele pracy, bo za dokumentami muszą iść konkretne działania. Pomożemy mieszkańcom wymienić piece węglowe, będziemy kontynuowali przyznawanie wysokich dofinansowań oraz będziemy dołączali do nowych programów pomocowych - mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

W ramach uchwały antysmogowej dla Skawiny oprócz całkowitego zakazu palenia węglem od 2030 zostanie także wprowadzony zakaz montażu kotłów węglowych w nowych budynkach od 2022 roku.

- Lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie może dojść do sytuacji, w której z jednej strony dofinansowujemy wymianę “kopciuchów” i zakazujemy palenia węglem, a z drugiej pozwalamy na montaż nowych pieców węglowych. To byłoby nielogiczne - podkreśla Norbert Rzepisko

Zatwierdzona przez skawińskich radnych lokalna uchwała antysmogowa zostanie teraz przekazana do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Głosowanie zostanie poprzedzone konsultacjami społecznymi przeprowadzonymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Skawina. “Mobilne laboratorium” sprawdzi, czym palą w piecu mieszkańcy
Wiadomości Skawina. “Mobilne laboratorium” będzie sprawdzać, czym palą w piecach mieszkańcy. Co w przypadku, kiedy dron wykryje nieprawidłowości?

inf. UMiG Skawina, fot. ilustracyjne/pixabay

Ekologia - najnowsze informacje