wtorek, 11 września 2018 11:49

Charsznica: Przedwyborczo na kapuścianym święcie

Autor Marzena Gitler
Charsznica: Przedwyborczo na kapuścianym święcie

Ze Sławomirem i Krzysztofem Cugowskim 8 i 9 września odbyły się XXIV Charsznickie Dni Kapusty. Ale to nie oni byli królami tegorocznej imprezy, na której aż niebiesko było od garniturów. Goście ze świata polityki i samorządu skorzystali ze spotkania ze środowiskiem lokalnych rolników, których w tym roku na obchodach reprezentowali: Gabriela Maj z Podlesic i Tomasz Stachowicz z Jelczy – nowi Królowie Kapusty.

Doroczne Dni Kapusty dla mieszkańców Charsznicy i powiatu miechowskiego to przede wszystkim dobra zabawa i podsumowanie sezonu ciężkiej pracy. Region uznawany za kapuścianą stolicę Polski przoduje w uprawach nie tylko kapusty, która zajmuje tu 2 tys. ha (10% upraw krajowych tego narodowego warzywa) ale innych warzyw i zbóż. W samej Gminie Charsznica użytki rolne stanowią 87% powierzchni. 24 lata temu dożynki zamieniono tu więc w Dni Kapusty, które na stałe wpisały się w kalendarz imprez i cieszą niesłabnącym powodzeniem.

Rolnicy mogą nie tylko pochwalić się swoimi osiągnięciami, ale też poszerzyć swoją wiedzę na spotkaniach ze specjalistami oraz poznać najnowsze oferty firm związanych z rolnictwem. Nie brakuje imprez sportowych, które wypełniają program pierwszego dnia święta. Są zawody wędkarskie, rozgrywki piłki nożnej, turnieje tenisa stołowego, piłki nożnej plażowej a nawet zawody strzeleckie. Nie brakuje też koncertów. W tym roku nie mogło obejść się bez Sławomira i największych przebojów Krzysztofa Cugowskiego, który wystąpił z zespołem.

W niedzielę 9 września już od rana dla zainteresowanych swoje bramy otworzyły gospodarstwa rolno – warzywne: Joanny i Piotra Gradów oraz Anny i Jakuba Kruszców, Izabeli i Tomasza Kruszców, Agaty Słoty oraz Anny i Rafała Majów, gdzie odbyły się pokazy warzyw i maszyn rolniczych.

O 13.30 rolnicy podziękowali za tegoroczne plony w kościele p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Miechowie-Charsznicy.

Na stadionie LKS Spartak czekały na uczestników rolniczego święta kolejne ekspozycje, stoiska instruktażowe, gastronomiczne, koncerty lokalnych zespołów i mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Podczas części oficjalnej na scenie było wprost niebiesko od garniturów.

Nie zawiedli zaproszeni goście m.in.: wicepremier Jarosław Gowin, minister Andrzej Adamczyk, senator Marek Pęk, wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, radni małopolscy: Adam Domagała i Mirosław Dróżdż, wicestarosta miechowski Jerzy Pułka, burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski, wójtowie: Słaboszowa - Marta Vozsnak, Kozłowa - Jan Zbigniew Basa, Racławic - Adam Samborski, Gołczy - Lesław Blacha, Księża Wielkiego - Marek Szopa, a z węgierskiego Forraskut – miasta partnerskiego Charasznicy przyjechał burmistrz Imre Fodora. Również na scenie oficjalnie rządy na rok przejęli nowi władcy kapuścianej krainy: Gabriela Maj z Podlesic i Tomasz Stachowicz z Jelczy, którzy berło i koronę odebrali od dotychczasowych: Ewy Pietrzyk i Jakuba Kruszca.

Spotkanie było okazją do wręczenia odznaczeń i nagród. Krzyż Małopolski otrzymali przewodniczący Rady Gminy Charsznica Zdzisław Uchto, starosta miechowski Marian Gamrat oraz Franciszek Seweryn i Stanisław Żaba. Medal Polonia Minor dostał przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Wolny, a wójt Charsznicy Jan Żebrak uhonorował kapuścianą statuetką radnego wojewódzkiego Łukasza Smółkę za pomoc dla gminy.

Wieczorny koncert zakończył imponujący pokaz sztucznych ogni i plenerowa dyskoteka.

Marzena Gitler, foto: Barbara Smolarska

Więcej informacji z powiatu miechowskiego na www.glos24.pl

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka