sobota, 20 stycznia 2024 08:00

Chciał kupić kamery, w paczce znalazł pantofle. Policja ostrzega przed oszustami w sieci

Autor Patryk Trzaska
Chciał kupić kamery, w paczce znalazł pantofle. Policja ostrzega przed oszustami w sieci

Oszuści nie odpuszczają i wymyślają coraz to nowsze metody kradzieży naszych środków. Sądeccy policjanci apelują o zachowanie ostrożności oraz stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci.

W ostatnim czasie na terenie Sądecczyzny doszło do kilku internetowych oszustw. Zazwyczaj pokrzywdzeni kupowali towary na internetowych platformach handlowych lub w sklepach internetowych i pomimo dokonywania wpłat na konta sprzedających, ich zamówienia nie zostały dostarczone albo przesłane przedmioty były niezgodne z opisem.

Do trójki sądeczan nie dotarła wkrętarka, smartfon i głośnik (za który kupujący zapłacił niemal 3 tys. złotych). Jednak to nie koniec. Jeden z mieszkańców zamówił przez Internet dwie kamery monitoringu wizyjnego, jednak zamiast sprzętu dotarła do niego przesyłka, w której znajdowały się cztery pary pantofli. Pokrzywdzeni nie mogli wyjaśnić zaistniałych sytuacji, ponieważ kontakt ze sprzedawcami urwał się, a zwrot pieniędzy nie nastąpił.

Sądeccy policjanci przypominają, że ofiarą oszustów można paść nie tylko podczas zakupów Internetowych, ale również wtedy, gdy sami chcemy coś sprzedać w sieci. Jeden z pokrzywdzonych sądeczan chciał w ostatnim czasie sprzedać felgi aluminiowe na platformie ogłoszeniowej, a skończyło się tym, że oszust przekazał mu e-mailem link rzekomo pochodzący z firmy kurierskiej, by wypełnił dane niezbędne do odebrania od niego felg. Mężczyzna kliknął w link i wpisał w formularzu swoje poufne dane, dzięki czemu przestępca uzyskał dostęp do jego konta bankowego i wyłudził prawie 2 tys. złotych.

Sprawami oszustw na terenie powiatu nowosądeckiego zajmuje się już policja.

fot. KMP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka