środa, 18 grudnia 2019 17:52

Chrzanów: Wydać 300 tys. zł. Nie było łatwo

Autor Anna Piątkowska-Borek
Chrzanów: Wydać 300 tys. zł. Nie było łatwo

Zakończyło się głosowanie na zadania w ramach Chrzanowskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Mieszkańcy wybrali trzy projekty, które będą realizowane w przyszłym roku. Ich łączny koszt to blisko 300 tys. zł.

Z 20 projektów, na które mogli głosować mieszkańcy, do realizacji wybrano 3 z największą liczbą głosów.  

– Gratulujemy wszystkim autorom projektów, a zwycięzcom obiecujemy skuteczną realizację zadań w przyszłym roku – podaje UM Chrzanów.

Warto dodać, że rośnie popularność Chrzanowskiego Budżetu Obywatelskiego. Z informacji przekazanych przez Urząd Miejski w Chrzanowie wynika, że w tym roku, podczas trwania głosowania (28 listopada – 12 grudnia) zagłosowało aż 9269 osób.

– Tak liczne głosowanie za pomocą platformy dowodzi, że prowadzenie konsultacji on-line nie tylko oszczędza dziesiątki ryz papieru – jest po prostu wygodne – informują urzędnicy. – Dzięki głosowaniu on-line udało się też praktycznie zupełnie wyeliminować niepoprawne głosowania. Odsetek ten w 2017 wyniósł około 7,5%, teraz to zaledwie 0,0019%! – dodają.

Chrzanowski Budżet Obywatelski 2020 – zwycięskie projekty

Chrzanowska Dolina Trzech Stawów

Najwięcej głosów zdobyła „Chrzanowska Dolina Trzech Stawów”, która ma powstać pomiędzy ulicami: Leśną i Partyzantów, przy ścieżce rowerowej przebiegającej po starym torowisku. Jej realizację wyceniono na 98 080 zł.

Pomysłodawcy projektu podkreślają, że przeprowadzenie rewitalizacji ogólnodostępnych terenów zieleni publicznej pozwoli na lepsze wykorzystanie potencjału i walorów krajobrazowo-przyrodniczych tej części Chrzanowa. Chodzi głównie o uporządkowanie terenu, koszenie traw, wycinkę samosiewów, pielęgnację drzew, usunięcie powalonych wiatrołomów zagrażających bezpieczeństwu, zebranie śmieci i gruzu.

– Oczekiwanym efektem będzie możliwość aktywnego wypoczynku całymi rodzinami w „Chrzanowskiej Dolinie Trzech Stawów” – podkreślają pomysłodawcy zadania. – Projekt, o którym mowa, będzie służył wszystkim osobom zainteresowanym bogactwem przyrodniczym tych terenów, a także dzieciom i młodzieży z okolicznych placówek edukacyjnych. Ścieżki wokół stawów pozwolą na harmonijne połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli wypoczynku w czystym środowisku z rozwojem intelektualnym polegającym na możliwości obserwacji roślin, zwierząt i ptactwa w ich naturalnym środowisku oraz zapoznanie się z walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi tychże obszarów.

Remont i modernizacja budynku szatni LKS „POLONIA” Luszowice

Ten projekt uplasował się na drugim miejscu podczas głosowania. Jego wartość to 100 000 zł.

– Budynek szatni Ludowego Klubu Sportowego „POLONIA” Luszowice powstał w latach 80-tych. Dach jest pokryty rakotwórczym eternitem, jest nieszczelny niebezpieczny i zagraża zdrowiu korzystającym z obiektu zawodnikom i mieszkańcom Luszowic, Balina, Chrzanowa i innych okolicznych miejscowości, rynny zdeformowane, straty ciepła z powodu braku izolacji termicznej ścian, brak ogrzewania c.o., okna stare nienadające się do remontu, drzwi wewnętrzne także pamiętają lata budowy i nadają się tylko do wymiany – wyliczają inicjatorzy projektu.

Główne zadania remontowe, które zapanowano, to przede wszystkim: usunięcie eternitu, poprawa i częściowa wymiana więźby dachowej, założenie folii paroprzepuszczalnej i nowego pokrycia z blachy trapezowej, wymiana rynien, stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie przyłącza gazu, instalacji c.o. w budynku, termomodernizacja szatni, a także wymiana mebli (szaf przeznaczonych na stroje sportowe i gablot puchary).

– Celem zadania jest likwidacja zagrożenia, jakim jest rakotwórczy eternit przez jego wymianę, natomiast wymiana rynien, okien, drzwi, ocieplenie budynku i wykonanie c.o. gazowe spowoduje, że uzyskamy budynek szatni bardziej funkcjonalny (całoroczny) przyjazny dla środowiska, jego otoczenia oraz poprawi jego estetyczny wygląd – wyjaśniają pomysłodawcy zadania.

W tym momencie stan budynku pozostawia wiele do życzenia. Wystarczy wspomnieć o problemach z wodą.

– W miesiącach jesienno-wiosennych są trudności z suszeniem strojów sportowych, a poza sezonem tj. listopad-marzec musimy zakręcać wodę, spuszczać z bojlerów i zalewać koncentratem mrozoodpornym do -80 muszle klozetowe, syfony umywalek, przez co nie możemy skorzystać z pryszniców – podają inicjatorzy zadania.

Modernizacja i remont gminnego boiska w Pogorzycach

Generalny remont boiska do piłki nożnej znalazł się na trzecim miejscu po głosowaniu. Zadanie wyceniono na 100 000 zł. Potrzebne jest zerwanie starej nawierzchni boiska, uzupełnienie ubytku boiska ziemią, wyrównanie terenu i założenie siatki przeciw kretom, zastosowanie środków odchwaszczających, a na koniec zasianie i pielęgnacja trawy.

– Obecna nawierzchnia boiska jest nierówna, zachwaszczona pełna kretowisk, ma ubytki i duży spad połowy boiska od strony wschodniej. W efekcie obiekt nie nadaje się do przeprowadzania jakichkolwiek zajęć i imprez, w wyniku czego klub kobiecy z Pogorzyc trenuje i gra na wynajmowanych obiektach, a dzieci i mieszkańcy nie mają z niego żadnego pożytku – tłumaczą pomysłodawcy projektu.

Mieszkańcy wybrali, na których projektach im zależy. Czekamy więc na ich realizację w przyszłym roku.

AB

fot. Burmistrz Robert Maciaszek (Facebook)

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka