piątek, 26 lutego 2021 12:27

Ciężko chorzy na COVID-19 Słowacy trafią do Nowego Targu

Autor Mirosław Haładyj
Ciężko chorzy na COVID-19 Słowacy trafią do Nowego Targu

Aktualnie trwają rozmowy o podobnej pomocy dla Czechów.

Podczas briefingu w Warszawie rzecznik MZ poinformował, że w najbliższych dniach około 10 pacjentów ze Słowacji trafi do nowotarskiego szpitala:

– Rzeczywiście tu już rozmowy między Polską a Słowacją zmierzają ku końcowi; tak naprawdę w najbliższych dniach przyjmiemy na pewno w okolicach 10 pacjentów ze Słowacji, to są pacjenci w stanie ciężkim, z oddziałów intensywnej opieki medycznej. Oni zostaną przewiezieni do szpitala w Nowym Targu, tam są przygotowane dla nich miejsca. W odwodzie mamy dla nich jeszcze inny szpital, w Rzeszowie. W najbliższych dniach ten transport powinien się odbyć

– poinformował rzecznik MZ. Andrusiewicz powiedział, że trwają również rozmowy z Czechami. Jak wyjaśnił, w Czechach jest ponad pięć razy więcej niż w Polsce zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

– Jesteśmy więc gotowi, biorąc pod uwagę, że mamy bufor 12 tys. łóżek, pomóc zarówno Czechom jak i Słowakom

– zadeklarował.

Resort zdrowia przedstawił na posiedzeniu gabinetu dokumenty, z których wynika, że Czesi chcą wynegocjować bezpłatne przyjęcie chorych na zasadach przyszłej wzajemności pacjentów w szpitalach w Polsce i w Niemczech.

Planowane przyjęcie chorych to pierwsze działania w ramach deklaracji złożonej 18 lutego przez premiera Mateusza Morawieckiego. Szef Rady Ministrów zaproponował południowym sąsiadom Polski pomoc w postaci miejsc w szpitalach.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: Dziennik Gazeta Prawna
Fot.: Szpital w Nowym Targu

Podhale

Podhale - najnowsze informacje