czwartek, 13 stycznia 2022 14:18

Ci, którzy go mają przechodzą covid ciężej. Polscy naukowcy odkryli gen ciężkiego przebiegu COVID-19

Autor Marzena Gitler
Ci, którzy go mają przechodzą covid ciężej. Polscy naukowcy odkryli gen ciężkiego przebiegu COVID-19

Gen, który decyduje o ryzyku ciężkiego przebiegu COVID-19 odkryli naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – Konsekwencją odkrycia tego genu będzie stworzenie odpowiedniego testu genetycznego, który będzie – jak PCR – szybko identyfikował, czy pacjent ma ten gen i czy jest obciążony większym ryzykiem – skomentował minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Wykryty właśnie gen jest na czwartym miejscu, jeśli chodzi o czynniki, decydujące o ciężkim przebiegu zakażenia koronawirusem. Pierwsze to zaawansowanie wieku, nadwaga i płeć męska. Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zostały w czwartek w południe zaprezentowane na konferencji prasowej w Białymstoku z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz prezesa Agencji Badań Medycznych Radosława Sierpińskiego.

– Dzisiaj mamy szczególną chwilę, szczególny dzień – dzień ważny dla całej nauki polskiej, ale przede wszystkim dzień bardzo ważny dla systemu opieki medycznej, dla zdrowia Polaków. Udało nam się zidentyfikować bardzo ważny element ryzyka, jeśli chodzi o zachorowania na covid, to jest element ryzyka związany ze strukturą genetyczną – mówił Adam Niedzielski.

Przełomowe odkrycie - znamy gen "ryzyka" powikłań przy covid

Okryty konkretny układ genów ma przełomowe znaczenie. W przyszłości pozwoli profilaktycznie identyfikować osoby, którym zagraża ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. – To odkrycie oznacza, że będziemy mogli wykorzystać tę wiedzę, by identyfikować osoby, które mają predyspozycję do tego, by ciężko przechodzić covid – mówił minister zdrowia.

Zapowiedział też, że odkrycie polskich uczonych pozwoli na stworzenie testu, który w prosty sposób pozwoli sprawdzić czy mamy takie predyspozycje czy też nie. – Konsekwencją odkrycia tego genu będzie stworzenie odpowiedniego testu genetycznego, który będzie – jak PCR – szybko identyfikował, czy pacjent ma ten gen i czy jest obciążony większym ryzykiem – stwierdził Niedzielski.

fot. unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje