sobota, 15 lutego 2020 14:52

Co kryje się w naszej głowie? Psychiatra prof. Dominika Dudek odpowiada

Autor Mirosław Haładyj
Co kryje się w naszej głowie? Psychiatra prof. Dominika Dudek odpowiada

14 lutego obchodzony jest powszechnie jako święto zakochanych. To oczywiście ze względu na ich patrona św. Walentego. Warto jednak pamiętać, że przez całe wieki był on (i nadal jest) także patronem osób chorych psychicznie i cierpiących na epilepsję oraz inne zaburzenia nerwowe. Z tej racji Walentynki to idealny dzień na rozmowę, jaką odbyliśmy w naszym studiu z psychiatrą, panią prof. Dominiką Dudek, która odkryła przed nami sekrety ludzkiego mózgu.

Przyczynkiem do rozmowy była niedawna premiera książki "Nie tylko mózg. Opowieści psychiatry o ludzkim mózgu", która jest zapisem rozmowy, jaką z panią Profesor odbyła Maria Mazurek. Książka wydana nakładem Wydawnictwa Mando, porusza szereg problemów dotyczących najważniejszego z ludzkich organów.

Z naszą rozmówczynią, utytułowanym naukowcem, kierownikiem Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezesem elektem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, porozmawialiśmy m. in. o psychoterapii i o tym, czy mózg ma płeć. Poruszyliśmy także temat ludzi psychicznie chorych.

Łamiąc tabu

Profesor Dominika Dudek łamie panujące tabu – nie obawia się wskazać różnic między umysłami kobiety i mężczyzny, a także spojrzeć na chorobę jako na źródło inspiracji. Odkrywa tajniki pracy lekarza psychiatry, opowiadając o zdumiewających historiach z życia swoich pacjentów. Korzysta z najnowszych odkryć w dziedzinie psychiatrii i przedstawia fakty, które pomagają zrozumieć najbardziej skomplikowaną istotę we wszechświecie – człowieka. O mózgu i umyśle mówi w sposób prosty i pasjonujący.

My, czytelnicy, zrozumiemy, że lęk i niechęć do osób chorych psychicznie ma swoje korzenie w bezzasadnych uprzedzeniach. Zdobędziemy informacje o związkach między biologią a psychologią, ale przede wszystkim o ludziach, którzy nas otaczają, i… o nas samych.

Dominika Dudek – utytułowana psychiatra, została wybrana na prezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, kieruje Katedrą Psychiatrii CM UJ.

Maria Mazurek – dziennikarka „Gazety Krakowskiej”, współautorka (z prof. Jerzym Vetulanim) książek: Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg czy Sen Alicji, czyli jak działa mózg.

Pogadaj ze swoim mózgiem, a poznasz samego siebie. Fascynujące rozmowy o naszych emocjach, uczuciach, depresjach, o przemijaniu i miłości.

Ewa Lipska

Psychiatria jest dziedziną fascynującą dla tych, którzy chcą zrozumieć tajemnicę związku między mózgiem a umysłem, tajemnicę życia, tajemnicę zła w człowieku. Ta książka jest niezwykle cennym zaproszeniem do namysłu nad tymi pytaniami.

prof. Bogdan de Barbaro

Fot. i opis książki pochodzą od wydawcy

Rozmowy na Rękawce - najnowsze informacje