środa, 23 marca 2022 13:49

Co należy wiedzieć o odliczaniu darowizny od podatku?

Autor Artykuł sponsorowany
Co należy wiedzieć o odliczaniu darowizny od podatku?

Chcąc wypełnić deklarację podatkową, nie ma żadnych przeciwskazań, żeby nie zrobić tego przez internet. Nie dość, że dzięki temu oszczędzamy sporo czasu, to nie musimy angażować się osobiście w wizyty w urzędzie skarbowym i marnować tam czas. Nie ma wygodniejszego rozliczenia od tego przez internet. Należy pamiętać, że sporo osób rozlicza sobie również ulgi, dzięki czemu zwiększa swój zwrot, który trafi później na konto bankowe. Jako że lubimy pomagać innym osobom, to istnieje również możliwość odliczenia darowizny od podatku. Przygotowaliśmy dla was krótki poradnik dotyczący tego, co warto wiedzieć o jej rozliczaniu. Zachęcamy do przeczytania artykułu, by dowiedzieć się więcej.

Darowizny należy wpisać zgodnie z prawdą

Internetowe wypełnienie PIT sprawia, że wpisanie wszelkich ulg jest bardzo proste. Spora część podatników przelewa różnej wysokości pieniądze na daną fundację, by mogła ona pomagać i realizować swoje statutowe cele. Rozliczanie pit online sprawia, że wystarczy wpisać jedynie kwotę, którą w poprzednim roku przelało się na konto danej fundacji. Oczywiście główną motywacją takiej pomocy nie powinna być możliwość szczątkowego zwrotu na nasze konto, jednak jeżeli jest taka możliwość, to należy z niej skorzystać.

Przy wypełnianiu deklaracji PIT trzeba zwrócić uwagę na to, żeby wszelkie dane były wpisane zgodnie z prawdą. Może się okazać, że odwiedzą nas kontrolerzy podatkowi, którzy będą chcieli potwierdzenia przelewów na daną fundację. Warto zatem podawać kwotę, którą przelaliśmy w poprzednim roku w sposób prawidłowy, by uniknąć konsekwencji. Nikomu nie są potrzebne problemy, więc trzeba być uważnym.

Sprzedaż majątku otrzymanego jako darowizna a PIT

Zdarza nam się otrzymać coś w spadku. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ osoby odchodzące chcą się dzielić swoją własnością, natomiast sytuacje życiowe bywają różne i czasem takiego majątku w postaci nieruchomości czy innych rzeczy szybko się pozbywamy. Nie zmienia to jednak faktu, że należy taką sprzedaż ująć w rocznym zeznaniu podatkowym. Wyjątkiem od takiej sytuacji jest sprzedaż danej własności, która może być samochodem czy nawet drobną rzeczą – po 6 miesiącach nie będzie opodatkowana i taka sprzedaż nie podlega wpisaniu jej do PIT. Innym przykładem jest otrzymanie nieruchomości bądź praw do niej – po upływie 5 lat nie będzie opodatkowana i również nie trzeba jej ujmować w deklaracji.

Darowizną jest wszystko to, co otrzymamy bezpłatnie z różnego tytułu. Nie musi być to rzecz otrzymana wyłącznie od rodziny, ale może być to też rzecz ofiarowana nam przez kogoś bliskiego. Otrzymanie takich świadczeń koniecznie powinno się pojawić w rocznym rozliczeniu PIT. Może przecież zdarzyć się sytuacja, że otrzymany majątek będzie realnym środkiem obrotu w przyszłości. Nie każdy chce zachować to, co otrzymał, więc w takiej sytuacji dokonania transakcji sprzedaży podlega ona kolejnemu opodatkowaniu. Nie jest to najbardziej życiowy przepis, ale jednak takie jest prawo.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje