sobota, 22 stycznia 2022 07:44

Co robić, żeby nie zarazić się Omikronem? Ekspert radzi, jak przetrwać w czarnej strefie

Autor Mirosław Haładyj
Co robić, żeby nie zarazić się Omikronem? Ekspert radzi, jak przetrwać w czarnej strefie

W Polsce zarejestrowano kolejne dobowe rekordy zakażeń koronawirusem. Rząd zabezpiecza tlen, leki i miejsca w szpitalach dla zakażonych Covid-19. Co robić, aby się nie zarazić, przebywając w "czarnej strefie"?

21 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36 665 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej ich odnotowano w województwach: mazowieckim (6227), śląskim (5923) i małopolskim (4207).

– Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Pokonaliśmy smutne rekordowe wyniki, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń #koronawirus. Patrząc na dzisiejsze statystyki, jest ryzyko, że w kolejnych dniach przekroczone będzie 40 tys.

– powiedział w piątek minister Adam Niedzielski.

W sobotę (22 stycznia) Waldemar Kraska zdradził na antenie Polsat News, że dziś padnie kolejny rekord zakażeń. Ministerstwo ma poinformować o przeszło 40 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Co robić, aby zminimalizować ryzyko zakażenia?

W rozmowie z WP dr Michał Sutkowski radzi, jak zmniejszyć szanse na zakażenie i ciężki przebieg COVID-19.

1. Zaakceptować, że mamy do czynienia z epidemią i prawdopodobnie każdy zarazi się Omikronem.

2. Nie dać się omamić koronasceptykom. Zachować rozsądek i pamiętać, że zakażenie koronawirusem nie jest zwykłą grypą. W wyniku zakażenia Covid-19 w Polsce zmarło 100 tys. osób, a w związku z zaraźliwością Omikronu chorych będzie przybywać.

3. Pamiętać, że wciąż warto zaszczepić się przeciwko koronawirusowi.

4. W miarę możliwości ograniczyć kontakty społeczne. Pamiętać, że unikanie tłumów i komunikacji publicznej może pomóc. Wciąż należy nosić maseczkę i dezynfekować ręce po powrocie do domu.

5. Nie leczyć się na własną rękę. W przypadku gorączki, kaszlu, osłabienia i zawrotów głowy należy zgłosić się do lekarza i wykonać test na obecność koronawirusa.

6. W przypadku otrzymania pozytywnego wyniku testu, umówić się na konsultację i oczekiwać od lekarza schematu leczenia, a także wyznaczenia daty kontrolnej konsultacji.

7.  Podczas konsultacji należy poinformować lekarza o niepokojących objawach (omdlenia, zawroty głowy, dezorientacja pacjenta).

8. W czasie domowej izolacji nie przyjmować na własną rękę ani antybiotyków, ani leków przeciwzakrzepowych. Pamiętać, że nie należy przerywać leczenia innych chorób, np. cukrzycy czy nadciśnienia.

9. Niebawem może być ciężko o kontakt z lekarzem, ponieważ osób lekko chorych mogą być setki tysięcy. Warto zainstalować na telefonie aplikację Domowa Opieka Medyczna, dzięki której można przesyłać dane o aktualnym stanie zdrowia np. saturacji.

Inf.: wp.pl

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka