sobota, 19 sierpnia 2023 05:00

Co to było za wydarzenie? Za nami dożynki w Opatkowicach [FOTO]

Autor Patryk Trzaska
Co to było za wydarzenie? Za nami dożynki w Opatkowicach [FOTO]

Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń wpisanych w coroczny harmonogram wydarzeń organizowanych w Gminie Proszowice - Dożynki 2023. Uroczystość dedykowana dla rolników, mieszkańców wsi, Kół Gospodyń Wiejskich, sołtysów wraz z radami sołeckimi oraz druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych.

W tym roku obchody dożynkowe odbyły się 13 sierpnia w Opatkowicach.

Korowód przejechał ulicami Proszowic do Opatkowic, gdzie o godz. 14.00 została odprawiona Msza Święta w intencji rolników.

W harmonogramie Dożynek Gminy Proszowice 2023 nie mogło zabraknąć muzycznych brzmień w folkowym wydaniu reprezentowaną przez Kapelę Góralską Jafer.

Dożynkowe świętowanie zakończyła zabawa taneczna, której rytm nadał zespół Lukas Band.

Niezmiennym punktem Dożynek Gminy Proszowice był przejazd korowodu dożynkowego. Na placu targowym przy ul. Królewskiej w Proszowicach stawiły się zaprzęgi konne z bryczkami, wozami drabiniastymi, traktory z przyczepami i samochody strażackie. Udział w nim brały delegacje z 21 wsi tworząc barwny orszak dożynkowy.

W asyście radiowozów policji, korowód wyruszył z placu targowego Giełdy Rolnej Ekrol, przejechał ulicą Królewską do rynku w Proszowicach, następnie ulicą 3 Maja, potem drogą wojewódzką 776 i dotarł przed remizę OSP w Opatkowicach.

Tam dożynkową dziękczynno-błagalną Mszę Świętą odprawiali wszyscy księża proboszczowie z parafii należących do Gminy Proszowice - ksiądz dr Jan Zwierzchowski proboszcz Parafii p. w. WNMP w Proszowicach, ksiądz Damian Łabuz proboszcz Parafii pw. Św. Anny w Bobinie, ksiądz Wiktor Mentel proboszcz Parafii pw. NMP Królowej Polski z Klimontowa, ksiądz Krzysztof Leśniak proboszcz Parafii pw. Św. Wojciecha b. m z Kościelca i ksiądz Krzysztof Olszewski proboszcz Parafii p.w. Św. Stanisława b. m. z Żębocina.

Po mszy burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Grzegorz Cichy powitał gości, a także wyjaśnił uczestnikom decyzję o nie odwoływaniu Dożynek. Podziękował organizatorom za ciężką pracę, która trwała od miesięcy, żeby święto mogło się odbyć, jak podkreślił nikt nie był w stanie przewidzieć fatalnej pogody na początku sierpnia.

W swoich wystąpieniach zarówno burmistrz jak i posłowie życzyli rolnikom dobrej pogody i jak najlepszych zbiorów.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Proszowicach pod kierownictwem nauczycielek i choreografki Katarzyny Zydroń przygotowali 4 układy taneczne w tym Poloneza i Mazura oraz monolog. Następnie na scenie zaczęły się pokazy i ośpiewanie wieńców Dożynkowych, a także tradycyjne wręczanie chlebów dla wybranych przez sołectwa i koła gości. Każda grupa otrzymała symboliczny woreczek ziarna na przyszłe zbiory od Starostów Dożynek Ilony Świecy i Grzegorza Szczupidra, pamiątkowe drewniane narzędzia kuchenne oraz nagrodę pieniężną od Burmistrza Grzegorza Cichego a także pamiątkowy dyplom od Zastępcy Burmistrza Zbigniewa Nowaka. Święto zakończył koncert zespołu z Zakopanego Kapela Jafer.

Organizatorami wydarzenia byli Gmina i Miasto Proszowice, Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia NMP w Proszowicach, Starostowie Dożynek: Ilona Świeca i Grzegorz Szczupider, Ochotnicza Straż Pożarna w Opatkowicach, Sołtys Sołectwa Opatkowice Piotr Dąbek oraz KGW Opatkowice.

inf./fot. UGiM Proszowice

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka