poniedziałek, 22 maja 2023 12:13

Co warto wiedzieć o nauce przedsiębiorczości w szkole?

Autor Artykuł sponsorowany
Co warto wiedzieć o nauce przedsiębiorczości w szkole?

Podstawy przedsiębiorczości to przedmiot realizowany w szkole ponadpodstawowej. W roku szkolnym 2023/24 zmieni swoją nazwę na biznes i zarządzenie. Jego celem niezmiennie pozostaje jednak zapoznanie uczniów z podstawami ekonomii i prowadzenia przedsiębiorstwa w warunkach gospodarki rynkowej.

Jaki jest cel przedmiotu?

Przedmiot pokrywa podstawy gospodarki rynkowej, zarządzania finansami oraz ekonomii teoretycznej. Mimo niewielkiego wymiaru godzin jest to przedmiot o niezwykle dużej wadze. Znajomość samych pryncypiów ekonomii pozwoli młodym dorosłym na dokonywanie bardziej przemyślanych decyzjach przy urnach wyborczych. Ponadto zaznajomienie się z kluczowymi zasadami zarządzania budżetem umożliwi uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek w portfelu.

Przedmiot naucza także podstaw prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Jest to ważne, ponieważ większość podatków w Polsce opłacają przedsiębiorstwa małe i średnie. Merytoryczne przygotowanie pozwoli ograniczyć stres występujący zwłaszcza na początku prowadzenia firmy.

Kto może nauczać przedmiotu?

Do wykonywania zawodu nauczyciela wymagane są pewne kwalifikacje. W przypadku przedmiotu przedsiębiorczość będzie to ukończenie studiów o specjalności zgodnej z przedmiotem. Tu będzie to ekonomia. Warto pamiętać, że niezbędny będzie tytuł zawodowy magistra - licencjat to za mało.

Poza samą wiedzą ważna jest także poświadczona zdolność jej przekazywania. Dlatego magistrzy ekonomii muszą także legitymować się przygotowaniem pedagogicznym. Wynosi ono co najmniej 270 zajęć z pedagogiki czy psychologii. Co więcej - konieczne jest także pozytywne zaliczenie 150 godzin praktyki nauczycielskiej.

Jak uczyć przedsiębiorczości? Po jakie publikacje sięgnąć?

Podstawą lekcji są oczywiście treści przekazywane przez nauczyciela. Wykłada je on samodzielnie, a uczniowie wykonują notatki. Może on także zlecać uczniom zadania do wykonania w trakcie lekcji czy w ramach pracy domowej. Przydatnymi pomocami są także podręcznik i zeszyt ćwiczeń „Krok w przedsiębiorczość”. Przede wszystkim ich treści stuprocentowo się pokrywają. Ponadto zeszyt ćwiczeń pozwala uczniom na kształtowanie szeregu niezbędnych w dorosłym życiu umiejętności. Są to między innymi:

  • analiza związków przyczynowo-skutkowych,
  • wypełnianie podstawowych dokumentów w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej,
  • wypełnianie dokumentów księgowych czy PIT-ów,
  • wyszukiwania informacji w wielu źródłach. Podręcznik pochodzi z wydawnictwa Nowa Era. Specjalizuje się ono w wydawaniu materiałów edukacyjnych. Należy do grona jednego z najczęściej wybieranych wydawnictw pedagogicznych w Polsce.
Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka