Wielu Polaków, chcąc oddać osocze, przekonuje się o tym, że system jest niewydolny.
Przeciwciała, które pojawiają się w osoczu ozdrowieńców, są wykorzystywane w leczeniu zakażonych koronawirusem. Dlatego Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski apelują do Polaków o oddawanie osocza dla chorych. Portal polskatimes.pl informuje o problemach, na które napotykają chcący oddać osocze w Krakowie, zwracając uwagę na to, ze przede wszystkim ciężko jest dodzwonić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Krakowie, mimo iż został uruchomiony specjalny numer dla ozdrowieńców. Jak informuje polskatimes.pl kontakt telefoniczny wygląda tak, że albo nikt nie odbiera, albo nie ma sygnału. Utrudniony jest również kontakt mailowy, ponieważ na wiadomości, które docierają do centrum, nikt nie odpisuje.
Portal powołuje się na słowa ozdrowieńca, który, chcąc oddać osocze, skontaktował się z RCKiK 7 grudnia i do 10 nie otrzymał informacji zwrotnej od lekarza, czy został zakwalifikowany do przekazania materiału. Z kolei znajoma rozmówcy kilkadziesiąt razy bezskutecznie próbowała skonstatować się ze stacją. Innemu znajomemu dzwoniącemu w październiku wyznaczono grudniowy termin oddania osocza. Kolejna osoba, która podzieliła się z portalem swoim doświadczeniem z RCKiK, została skierowana na dodatkowy test, który kosztuje 200 zl.
Stacje krwiodawstwa okazały się nie do końca przygotowane na duże zainteresowanie ozdrowieńców. W rozmowie z Radiem Lublin dyrektor RCKiK w Lublinie tłumaczyła, ze system działał sprawnie przy mniejszej ilości ozdrowieńców
Portal informuje, że dzienna ilość połączeń na jeden numer telefonu w krakowskim RCKiK wynosi ok. 150.:
– Dzienna ilość połączeń na jeden numer telefonu waha się w granicach 150. Dyżury pod telefonami pełnią przeszkoleni pracownicy, którzy na bieżąco odbierają telefony od ozdrowieńców chętnych do oddania osocza lub krwi. W celu usprawnienia obierania telefonów został wprowadzony tygodniowy harmonogram dyżurów. RCKiK w Krakowie stara się na bieżąco odpowiadać na zapytania mailowe jednakże w związku z dużą liczbą zapytań, odpowiedzi na wszystkie otrzymane e-maile są udzielone najszybciej, jak to jest możliwe - w przeciągu najbliższego tygodnia
– poinformował portal Jarosław Rybarczyk z biura komunikacji MZ i zapewnił, ze centra są przygotowane do pobierania osocza:
– Centra Krwiodawstwa były i są przygotowane do pobierania, badania i magazynowania osocza, gdyż stanowi to statutową działalność jednostki. Na bieżąco podejmowane są niezbędne kroki, celem sprostania wymagań, jakie stawia aktualna sytuacja epidemiologiczna, takie jak: zakup dodatkowych separatorów komórkowych, dostosowanie lub zakup aparatury do badania przeciwciał, wydłużenie godzin pracy, ustanowienie dodatkowego dnia pobierania (sobota/niedziela), uruchomienie dodatkowych numerów telefonów, adresów e-mail, aby jak najszybciej skontaktować się z osobami, które przechorowały Covid-19 i umówić termin wizyty w CkiK.

Inf.: polskatimes.pl
Fot.: Photo by National Cancer Institute on Unsplash