środa, 27 lipca 2022 13:28

Czy domowe sposoby na gorączkę są najlepsze?

Autor kal
Czy domowe sposoby na gorączkę są najlepsze?

Gorączka to zwykle pierwszy symptom choroby lub infekcji. Nie wolno jej bagatelizować, ponieważ zbyt wysoka temperatura może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Czy zawsze trzeba zbijać gorączkę? W jaki sposób zwalczyć wysoką temperaturę? Poznaj domowe sposoby na gorączkę i dowiedz się, w jaki sposób najlepiej walczyć z wysoką temperaturą.

Gorączka - kiedy zbijać temperaturę?

Optymalna temperatura dla organizmu dorosłego człowieka wynosi 36,6 stopnia. Rzadko kiedy nasze ciało ma dokładnie taką, idealną ciepłotę ciała. Temperatura organizmu może wahać się w graniach nawet pół stopnia, w związku z czynnikami, niebędącymi stanem chorobowym ani infekcją. Temperatura ciała kobiet może wzrosnąć się o kilka kresek podczas nadchodzących dni płodnych i w trakcie owulacji. Również u małych dzieci, szczególnie niemowląt, temperaturę ciała w okolicach około 37 stopni uważa się za naturalną.

Jak mierzyć temperaturę?

Dokonując pomiaru temperatury ciała pamiętaj o tym, aby wykonywać go w spoczynku, będąc spokojnym i w neutralnym otoczeniu. Nie mierzymy temperatury zaraz po wejściu do domu lub wyjściu spod gorącej kąpieli. Ważne, aby temperaturę ciała mierzyć zawsze tym samym termometrem. Na rynku dostępne są bezdotykowe termometry do czoła lub ucha, a także standardowe termometry elektroniczne, którymi możemy dokonać pomiaru pod pachą lub w ustach. U małych dzieci najbardziej wiarygodny wynik da pomiar w odbycie lub bezdotykowo przy czole.

Kiedy zbijać gorączkę?

Za stan gorączkowy uważa się temperaturę w okolicach 38-38,5 stopnia. Powyżej tych wskazań należy bezwzględnie zbijać gorączkę, aby nie dopuścić do zbyt wysokiego poziomu. Gdy mierzymy się ze stanem podgorączkowym można spróbować obniżyć temperaturę ciała domowymi sposobami. Dla wskazań powyżej 38,5 stopnia bezwzględnie powinniśmy stosować leki na gorączkę gemini.pl/kategoria/zdrowie/przeziebienie-i-grypa/goraczka. Szczególnie wrażliwe na wysokie temperatury są organizmy małych dzieci. Ich stan gorączkowy trzeba szczególnie często kontrolować.

Domowe sposoby na zbicie gorączki

Najpopularniejszym domowym sposobem na gorączkę są zimne okłady. Możemy wykonać je z mokrych ręczników, wcześniej zanurzonej w chłodnej (nie lodowatej!) wodzie. Takimi okładami warto obłożyć czoło, kark, oraz kończyny. Pamiętaj o tym, aby co kilkanaście minut kontrolować stan temperatury ciała oraz wymieniać okłady. Mokry ręcznik może po pewnym czasie nagrzać się, pod wpływem wysokiej temperatury ciała.

U niemowląt i małych dzieci możemy zastosować sposób "skóra do skóry". Wystarczy rozebrać maluszka niemal do naga, pozostawiając go jedynie w pieluszce i otoczyć własnym ciałem. Nasz organizm, o standardowej temperaturze, schłodzi ciało nagrzanego malucha.  Aby schodzić temperaturę ciała warto wziąć także kąpiel w letniej, nieco chłodniejszej niż zwykle wodzie. Pamiętajmy jednak, aby nie była to woda skrajnie zimna. Wystarczy obniżyć jej temperaturę o kilka stopni od standardowej, aby schodzić ciało do pożądanego stanu. Takie kąpiele również można zrobić dziecku, nie powinny trwać jednak dłużej niż kilka-kilkanaście minut.

Kiedy domowe sposoby zawodzą

W przypadku gdy temperatura ciała nie obniża się, pomimo stosowania okładów lub kąpieli, bezwzględnie należy zażyć leki na gorączkę. Większość leków na bazie paracetamolu lub ibuprofenu działa już w kilkanaście minut. Pamiętaj także, że gorączka utrzymująca się dłużej niż kilka dni wymaga konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka