środa, 17 listopada 2021 08:03

Czym charakteryzuje się wnętrze w stylu angielskim?

Autor kal
Czym charakteryzuje się wnętrze w stylu angielskim?

Wnętrze w stylu angielskim stanowią gustowną mieszankę motywów wiejskich rodem z tak zwanych "cotton house" oraz inspiracji ze stylu wiktoriańskiego. W angielskich wnętrzach znajduje się wiele akcentów kolonistycznych, eleganckich sztukaterii oraz romantycznych wykończeń. Nie może w nich jednak zabraknąć pewnej dozy poprzemysłowej surowości. Styl angielski jest niebanalny w swojej prostocie, ale również pełen niuansów, tworzących niepowtarzalny wygląd pomieszczeń. Jak urządzić wnętrze w stylu angielskim?

Wzory i kolory w angielskim stylu

W stylu angielskim powinny znaleźć się przede wszystkim ciepłe pastelowe barwy, budujące iście sielankową atmosferę. Styl angielski uwielbia delikatne odcienie beżu, pudrowego różu oraz rozmytą biel i jasne zielenie. Kolory te nadadzą pomieszczeniom romantyczności i przytulności, choć możesz zdecydować się także na dołączenie do nich domieszki purpury, granatu, żółci, pomarańczu, szarości czy brązu, doskonale komponujących się z meblami wykonanymi z drewna o nasyconym odcieniu.

Styl angielski uwielbia również bogate wzory. Do tych najpopularniejszych zaliczają się pasy, szkocka kratka oraz pąki rozkwitających róż. Motywy te mogą się znajdować praktycznie wszędzie - zdobiąc meble tapicerowane, miękkie poduchy czy koce a nawet podłogi, okna lub ściany.

Meble wyznacznikiem stylu angielskiego

Meble kojarzące się ze stylem angielskim zdecydowanie nie są surowe ani minimalistyczne. Królować będą w nim masywne i ciężkie stylizowane meble, które są wykonane z litego drewna. Innym rozwiązaniem są meble zabarwione na biało, których idealnym dopełnieniem jest klasyczna sofa Chesterfield, uważana za symbol Wysp Brytyjskich. Jej elegancki wygląd podkreśla estetyczne obicie wykonane z miękkich tkanin o głębokich odcieniach lub skóry oraz dyskretne pikowanie. Elementem obowiązkowym towarzyszącym sofie Chesterfield, zdobiącej angielski salon, będą podnóżki, pufy oraz puchate poduszki.

Styl angielski uwielbia także zdobienia i dekoracyjne gałki, wyróżniające fronty mebli. Mogą one nawiązywać do sztukaterii czy gzymsów, które są elementem ścian i sufitów. Fantazyjne kształty mogą zdobić nie tylko salon w stylu angielskim, ale także jadalnię (stoliki z kabriolowymi nóżkami) czy sypialnię (efektowne zagłówki łóżek).

Styl angielski a wykończenia

Bardzo często w stylu angielskim można spotkać wykończenia ścian podobne do naszej boazerii - która w tym przypadku jest jednak bardziej elegancka i romantyczna. Najczęściej jest ona rozciągnięta wzdłuż ścian i zajmuje połowę ich powierzchni. Dodatkowo ozdabia się ją dekoracyjnymi gzymsami czy prostokątnymi płycinami. Całości mogą dopełnić drzwi z ciemnego drewna posiadające proste frezowanie nawiązujące do wykończenia ścian.

Dodatki w stylu angielskim

Wnętrza angielskich domów zdecydowanie cechuje duże bogactwo wzorów. Oprócz tego, Anglicy uwielbiają mnóstwo dodatków, które mogą nieco przypominać chaotyczny nadmiar bibelotów. Rodzinne pamiątki na zdobiące kominek, książki i porcelanowe figurki w domowej biblioteczce, długie zasłony, perskie dywany, stoliki na dekoracyjnych nóżkach wkomponowane w drewnianą podłogę... Choć na pierwszy rzut oka całość może się wydawać nieco przytłaczająca, dla wielu jest to po prostu stylowy miszmasz. Nie można zapomnieć także o dużym oryginalnym zegarze oraz lampie z okazałym abażurem. Wbrew pozorom, tego rodzaju wystrój jest niesamowicie przytulny- właśnie dzięki wszystkim tym mniejszym detalom. Jeśli chcesz urządzić salon w niebanalnym stylu, wariant angielski będzie zdecydowanie dobrym wyborem.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje