niedziela, 6 czerwca 2021 09:32

Dąbrowa. Niebezpieczny kwas wyciekł z ciężarówki. Ucierpiał kierowca

Autor Aleksandra Tokarz
Dąbrowa. Niebezpieczny kwas wyciekł z ciężarówki. Ucierpiał kierowca

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w piątek, 4 czerwca, na placu Hurtowni Ogrodniczej w miejscowości Dąbrowa. Podczas rozładunku samochodu ciężarowego doszło tam do pęknięcia pojemnika, który zawierał kwas azotowy.

JRG nr 1 w Nowym Sączu zadysponowana została do działać kilkanaście minut przed godziną 11. - Ustalono, że na placu Hurtowni Ogrodniczej podczas rozładunku samochodu ciężarowego doszło do pęknięcia pojemnika zawierającego kwas azotowy. Pojemnik o pojemności 20l znajdował się na palecie wraz z innymi nieuszkodzonymi pojemnikami. Paleta w momencie przybycia zastępów straży znajdowała się na środku placu Hurtowni. Rozlany na środku placu kwas utworzył kałuże o średnicy około 50cm, dodatkowo plama z  kwasu znajdowała się się na podłodze naczepy samochodu ciężarowego - informują sądeccy strażacy.

Z pojemnika wyciekło około 6 litrów kwasu. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i podzielili je na strefy. W trakcie ich działań kierowca samochodu ciężarowego zgłosił, iż podczas rozładunku oblał się kwasem i zaczynał odczuwać lekki ból. Strażacy udzielili mu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ze względu na niewielkie obrażenia, nie było konieczności wzywania karetki pogotowia ratunkowego.

Podegrodzie. Jeleń wpadł wprost pod koła Mercedesa. Co z kierowcą?
Wiadomości Podegrodzie. Jeleń wpadł pod koła samochodu. Interweniowali strażacy z JRG nr 2 w Nowym Sączu oraz OSP Podegrodzie.

- Przygotowano wodny roztwór wodorotlenku wapnia do neutralizacji. Odnaleziono pęknięty pojemnik na palecie i włożenie go do większego pojemnika zastępczego dostarczonego przez właściciela hurtowni, następnie przemieszczono całość w bezpieczne  miejsce. Dokonano neutralizacji za pomocą wodnego roztworu wodorotlenku wapnia rozlanego kwasu z powierzchni placu oraz naczepy pojazdu ciężarowego. Neutralizację prowadzono do momentu uzyskania odczynu PH zbliżonemu do obojętnego - tłumaczą strażacy.

Przeprowadzono dekontaminacje. Działania strażaków trwały godzinę i czterdzieści minut.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje