piątek, 4 czerwca 2021 10:00

Podegrodzie. Jeleń wpadł wprost pod koła Mercedesa. Co z kierowcą?

Autor Aleksandra Tokarz
Podegrodzie. Jeleń wpadł wprost pod koła Mercedesa. Co z kierowcą?

Niebezpieczne zdarzenie miało miejsce w czwartek, 3 czerwca, kilkanaście minut przed godziną 23. W Podegrodziu pod koła samochodu wpadł jeleń.

Do wypadków z udziałem zwierząt dochodzi najczęściej w miesiącach wiosennych (kwiecień, maj), a także jesienią i wczesną zimą (od października do grudnia). Najwięcej z tego typu zdarzeń odnotowuje się w godzinach porannych - między 5 a 8, a także nocą. Największe ryzyko wypadku spowodowanego wtargnięciem zwierzęcia na drogę zachodzi na drogach prowadzących w okolicach kompleksów leśnych, ale to nie znaczy, że tylko tam kierowcy powinni mieć się na baczności. Tak było bowiem tym razem. Do zderzenia samochodu osobowego z jeleniem doszło kilka minut przed 23 w Podegrodziu.

- W wyniku zderzenia uszkodzony został samochód, z którego na jezdnię wyciekły płyny eksploatacyjne - informują sądeccy strażacy. Zwierzę nie przeżyło.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przemieszczeniu samochodu na pobocze drogi oraz usunięciu powstałej plamy przy użyciu sorbentu. W trakcie działań kierowano ruchem drogowym, który odbywał się wahadłowo.

“Kac Vegas” w Muszynie. Mężczyzna tłumaczył, że imprezował i nic nie pamięta
Wiadomości Muszyna. 55-latek zasłaniał się niepamięcią. Nie uniknie jednak konsekwencji swojego zachowania.

Co zrobić w przypadku kolizji ze zwierzęciem?

Grzywna, a nawet areszt grożą kierowcy, który potrącił na drodze zwierzę i beztrosko pojechał dalej. W przypadku zderzenia ze zwierzęciem powinno się przede wszystkim powiadomić odpowiednie służby - policję czy straż miejską. Obowiązek ten wynika z przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. nr 106, poz. 100 ze zm.). Nie wolno zabierać zabitego dzika czy sarny. Jest to przestępstwem. Groźne jest samodzielne udzielanie pomocy zwierzętom, gdyż nawet te małe, będąc w stresie, mogą być naprawdę niebezpieczne.

fot. OSP Podegrodzie

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje