poniedziałek, 6 maja 2019 16:11

Dębica: Obchody z operą Moniuszki

Autor Marzena Gitler
Dębica: Obchody z operą Moniuszki

Wyjątkowy charakter miały w tym roku obchody Narodowego Święta 3 Maja w Dębicy. Uroczystość zwieńczyła opera „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki na scenie Domu Kultury Mors i wręczenie tytuł „Zasłużony dla Powiatu Dębickiego Zespołowi Pieśni i Tańca „Igloopolanie” w Dębicy, który w tym roku świętuje swój jubileusz 40-lecia.

Obchody majowego święta na dębickim Rynku rozpoczęła się od ceremoniału patriotycznego z udziałem asysty honorowej 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy. Po odegraniu hymnu Polski, zgromadzeni wysłuchali okolicznościowego przemówienia gospodarza uroczystości – Starosty Powiatu Dębickiego Piotra Chęćka. Odczytano również list nadesłany przez Ministra Obrony Narodowej i złożono kwiaty przy pomniku Niepodległości.

Barwny korowód, prowadzony przez Miejską Orkiestrę Dętą, kompanię honorową, oddziały towarzyszące i poczty sztandarowe, udał się do dębickiego kościoła pod wezwaniem Św. Jadwigi, gdzie odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie, na placu Gryfitów odbył się akt zawierzenia Powiatu Dębickiego Matce Bożej Królowej Polski. Uroczystości zakończono złożeniem wieńców pod figurą Matki Boskiej Niepokalanej.

Hucznym zwieńczeniem trzeciomajowych uroczystości w Dębicy była 20. premiera widowiska z udziałem profesjonalistów oraz artystów amatorów pod kierunkiem Dębickiego Towarzystwa Muzyczno-Śpiewaczego. Tym razem, na deskach Domu Kultury „Mors”, zaprezentowano operę „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki, którego 200-lecie urodzin przypadało 5 maja.

„Verbum nobile" przeniosło widzów do szlacheckiego dworku, a tytułowe słowo honoru – słowo szlachcica stało się źródłem kłopotów bohaterów. Libretto opery stworzył współpracujący również przy innych operach kompozytora Jan Chęciński. Operę wybrano nie przypadkiem, bo Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Jednocześnie w maju przypada dwusetna rocznica urodzin kompozytora. Obchodzony jest także dwudziesty jubileusz dębickich oper, które w ciągu dwóch dekad zgromadziły w sumie ponad 90 tysięcy osób.

Zanim jednak artyści zawładnęli sceną, wręczono tytuł „Zasłużony dla Powiatu Dębickiego”. Z rąk Starosty Piotra Chęćka, Wicestarosty Adama Pieniążka oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Michała Maziarki wyróżnienie odebrali reprezentanci Zespołu Pieśni i Tańca „Igloopolanie” w Dębicy. Natomiast Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Anna Mazur oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Mateusz Cebula oficjalnie przekazali „Igloopolanom” Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla wszystkich członków zespołu w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury ludowej.

Operowy wieczór w Domu Kultury „Mors” stał się również okazją do wręczenia indywidualnych podziękowań dla 18 osób, które od dwóch dekad biorą udział w przygotowaniach spektakli pod kierunkiem pana Pawła Adamka.
Ważnym punktem spotkania była też ceremonia wręczenia przez posła Jana Warzechę Odznaki Honorowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Władysławowi Chorążemu z Dębicy, który od 67 lat pracuje w zawodzie księgarza i aktywnie działa na rzecz upowszechniania czytelnictwa.

Inf. i foto: Powiat Dębicki

Dębica - najnowsze informacje