wtorek, 15 grudnia 2020 14:10

Diecezja tarnowska. Jak będą wyglądały tegoroczne święta w kościołach?

Autor Aleksandra Tokarz
Diecezja tarnowska. Jak będą wyglądały tegoroczne święta w kościołach?

Rok 2020 upłynął pod znakiem pandemii. A ta dotknęła także kościół. Przez pewien czas świątynie były całkowicie zamknięte dla wiernych. Później musieliśmy się liczyć z ograniczeniami ilościowymi osób, które mogły pojawić się na mszy. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Jak będą wyglądały tegoroczne, świąteczne uroczystości kościelne?

Myśląc o świętach Bożego Narodzenia mamy na uwadze jedną z najważniejszych świątecznych tradycji, czyli upamiętniającą oczekiwanie i modlitwę zmierzających do Betlejem pasterzy, pasterkę. Co roku uczestniczy w niej spora rzesza wiernych. Jak będzie ona wyglądała w okresie pandemii? Jak informuje rzecznik biskupa tarnowskiego, jeśli chodzi o uczestnictwo wiernych w pasterce i Mszach świętych w Boże Narodzenie, trzeba uwzględnić zarówno obowiązujące limity, jak również wielką potrzebę wiernych, aby uczestniczyć wtedy we Mszy świętej. W związku z tym, gdzie tylko jest to możliwe, zachęca się do zwiększenia ilości Mszy świętych w Boże Narodzenie, aby jak największa liczba wiernych mogła uczestniczyć w Eucharystii.

-Trzeba też zauważyć coraz częściej podnoszone głosy przez wiele osób, które widzą niesprawiedliwe traktowanie zgromadzeń religijnych w stosunku do innych zgromadzeń. W galeriach handlowych, dużych sklepach i na ulicach miast mamy do czynienia z dużymi skupiskami ludzi, którzy się przemieszczają i często nie zachowują dystansu. Natomiast w przypadku kościołów, gdzie wierni uczestniczą w liturgii statycznie i nie przemieszczają się, są zobowiązani do zachowywania dużych odległości oraz limitów, których nie przestrzega się w innych miejscach. Taki stan rzeczy rodzi poczucie nierównego traktowania i utrudniania życia religijnego. Takich głosów słyszymy coraz więcej – dodaje rzecznik prasowy biskupa tarnowskiego ks. Ryszard Nowak.

Jak zapewnia ks. Nowak w parafiach regularnie przypominane są obowiązujące obecnie przepisy rządowe, związane ze stanem pandemii. Widać jednak u wiernych wielką potrzebę fizycznego uczestnictwa we Mszach i nabożeństwach. - Staramy się to zapewnić na miarę możliwości, zachowując przy tym obowiązujące przepisy – mówi rzecznik.

Przypomnijmy, 8 grudnia Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wysłał list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym poprosił, aby od Wigilii uroczystości Bożego Narodzenia zmniejszyć limit wiernych, którzy będą mogli znaleźć się w kościele. Obowiązujący aktualnie limit wiernych – jedna osoba na 15 mkw miałby zostać zmniejszony do jednej osoby na 7 mkw.

Episkopat chce mniejszych limitów w kościołach na czas świąt. Co na to premier?
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego poprosił, aby od Wigilii uroczystości Bożego Narodzenia zmniejszyć limit wiernych, którzy będą mogli znaleźć się w kościele. O jakie limity dokładnie chodzi? Obowiązujący aktualnie limit w…

Jak poinformował premier, rozmowy w tym temacie z Episkopatem toczą się. Nie ma jednak jeszcze żadnej zmiany w sprawie limitu wiernych w kościołach.

fot. ilustracyjne/Portal Diecezji Tarnowskiej

Małopolska - najnowsze informacje