poniedziałek, 20 maja 2024 07:34, aktualizacja 5 miesięcy temu

Dni Krakowa 2024! Czas na świętowanie. Wiemy co będzie się działo?

Autor Katarzyna Domagała
Dni Krakowa 2024! Czas na świętowanie. Wiemy co będzie się działo?

Szykują się Dni Krakowa 2024, a to oznacza, że przed nami mnóstwo ciekawych wydarzeń. Wielka Parada Smoków, święto Rodziny Krakowskiej, festiwale − muzyczne, filmowe, poezji, nauki, sztuki, fotografii i kultury żydowskiej, a także Wianki, Noc Tańca, kulminacja jubileuszu Sinfonietty Cracovii – najbliższe tygodnie w Krakowie to czas wielu atrakcji składających się na tegoroczną odsłonę Dni Krakowa.

Tradycja organizowania Dni Krakowa, czyli zebrania pod wspólnym szyldem imprez organizowanych w mieście na początku lata, sięga czasów przedwojennych. W 1936 roku Jerzy Dobrzycki, ówczesny szef miejskiej propagandy, zainicjował pierwsze Dni Krakowa – wydarzenie promujące miasto, które wówczas było nowatorskie na skalę europejską. Po latach Kraków wrócił do organizacji Dni Krakowa w formule nawiązującej do pierwotnych idei, z czego chętnie korzystają mieszkanki, mieszkańcy i odwiedzjący miasto.

Miasto od lat zaprasza krakowianki, krakowian i gości do wspólnego świętowania w ramach Dni Krakowa. Na to przedsięwzięcie składa się tak wiele wydarzeń, takich jak festiwale, miejskie tradycje, koncerty, przedsięwzięcia artystyczne, zaproszenie do Magistratu, a także historyczne Święto Miasto Krakowa i Święto Flagi Miasta Krakowa, że z powodzeniem możemy nazywać je krakowskim karnawałem. Cieszę się, że po raz pierwszy będę brał udział w Dniach Krakowa jako prezydent miasta i zachęcam wszystkich do dołączenia do wspólnego świętowania – zaprasza Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.

Muzycznie, filmowo, naukowo, artystycznie!

Tegoroczny cykl wydarzeń wpisujących się w Dni Krakowa rozpoczął się jeszcze w maju – wraz ze startem 25. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej. W maju odbywa się także popularnonaukowy Copernicus Festival, w tym roku zorganizowany pod hasłem "Maszyna".

Na 26 maja zostały zaplanowane dwa ciekawe wydarzenia − Dzień Otwarty Magistratu, czyli możliwość zwiedzenia siedziby władz miasta przy placu Wszystkich Świętych i urzędu zlokalizowanego w historycznym budynku przy Rynku Podgórskim oraz Święto Rodziny Krakowskiej. Tegoroczna edycja święta krakowskich rodzin, organizowana na terenach zielonych przy TAURON Arenie Kraków, koncentruje się na edukacji ekologicznej, przyrodzie i tematach związanych ze zdrową żywnością.

Koniec maja to także czas lubianych festiwali. Festiwal Muzyki Filmowej, w tym roku realizowany w terminie 22–26 maja, wypełni miasto dźwiękami z takich filmów i seriali jak m.in. „Chłopi”, „Znachor”, „Napoleon”, „Obiecująca. Młoda. Kobieta”, „Spider-Man”, „Gwiezdne wojny”, „1670”. Najmłodsi będą mogli obejrzeć „Króla lwa” z muzyką na żywo. Planowane jest też wydarzenie upamiętniające 30-lecie premiery „Listy Schindlera”. Filmowe emocje zapewni też 64. Krakowski Festiwal Filmowy_insider (26 maja – 2 czerwca). Także w maju rozpocznie się Międzynarodowe Triennale Grafiki.

Źródło: krakow.pl

Lajkonik i smoki

Czerwiec to czas Święta Miasta Krakowa oraz Święta Flagi Miasta Krakowa – obydwa obchodzone są 5 czerwca. Wybór daty nie jest przypadkowy, tego dnia przypada rocznica nadania Krakowowi przywileju lokacyjnego w 1257 r. przez księcia Bolesława Wstydliwego. Z kolei towarzyszące rocznicy lokacji święto flagi przypomina o znaczeniu biało-niebieskiego symbolu miasta.

Tradycyjny krakowski pochód Lajkonika wyruszy 6 czerwca. W tym roku przejdzie zmienioną trasą ze względu na remont ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej. Rozpocznie się przy ul. Senatorskiej, a zakończy tradycyjnie na Rynku Głównym, gdzie na scenie pod wieżą Ratuszową odbędzie się finał imprezy, czyli taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk prezydenta miasta.

Czerwiec w Krakowie to czas, kiedy miasto opanowują… smoki. A to za sprawą Wielkiej Parady Smoków oraz smoczego widowiska plenerowego na Wiśle. W tym roku wydarzenia organizowane są pod hasłem „Smoki bajek, baśni i powieści" w terminie 8-9 czerwca. Drugi czerwcowy weekend obfituje w szereg atrakcyjnych propozycji – poza smoczymi wydarzeniami odbywają się wtedy także: Wodecki Twist Festival, Noc Tańca, Festiwal Black or White, rodzinny festyn z okazji Dni Nowej Huty, Małopolski Festiwal Komiksu, a także koncert organizowany z okazji finału jubileuszu miejskiej orkiestry Sinfonietty Cracovii.

W połowie czerwca obędzie się kolejna odsłona cyklu Krakowskie Noce – Noc Teatrów (15 czerwca). To wydarzenie, podczas którego prezentowane są najciekawsze spektakle teatralne sezonu, a także odbywają spotkania z aktorkami, aktorami i ludźmi teatru oraz zwiedzanie niedostępnych na co dzień teatralnych zakamarków.

Wianki, obwarzanki, fotografia i kultura żydowska

20 czerwca działające w Krakowie Żywe Muzeum Obwarzanka zaprasza na kolejną edycję inicjatywy nazwanej Obwarzanek Day – organizowanej na wzór amerykańskiego Pretzel Day, który w Stanach Zjednoczonych jest świętem narodowym.

22–23 czerwca to czas Wianków, które w tym roku odbywają się w dwudniowej formule, przy bulwarze Czerwieńskim. 23 czerwca rozpocznie się 33. Edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. Poprzednie edycje poświęcone były żywiołom, a od tego roku organizatorzy rozpoczynają nowy cykl tematyczny przybliżający różne oblicza żydowskiej duchowości i mistycyzmu.

Z kolei 27 czerwca rozpocznie się tegoroczna edycja Miesiąca Fotografii, tym razem realizowana w formule biennale. Warto zaplanować udział w festiwalowych wydarzeniach – taka szansa zdarza się raz na dwa lata.

Jazz i poezja

Końcówka czerwca będzie w Krakowie jazzowa i poetycka. 29 czerwca rozpocznie się 29. Summer Jazz Festival Kraków, który potrwa do 1 września. Tegoroczną edycję otworzy solowy recital Brada Mehldaua. 12 lipca na scenie w Muzeum Manggha wystąpi trio Christiana Sandsa. Na festiwalu zadebiutuje też trio Stacey Kent, Lizz Wright ze świeżo wydanym albumem „Shadow” oraz wokalista José James z zespołem.

I na koniec wspomniane akcenty poetyckie, czyli Festiwal Miłosza. To organizowane w Krakowie międzynarodowe święto poezji. W tym roku festiwal potrwa aż osiem dni − od 30 czerwca do 7 lipca. Poetyckie święto rozpocznie się w rocznicę urodzin poety, a sam festiwal zbiegnie się z obchodami Roku Czesława Miłosza. Z tej okazji wznowione zostaną wybrane książki noblisty, w tym – po raz pierwszy od 1945 roku – tom „Ocalenie”, którego tytuł jest jednocześnie hasłem przewodnim tegorocznej edycji wydarzania. Swoją obecność w Krakowie potwierdziły poetki z europejskiej sieci poetyckiej Versopolis: Yolanda Aurora Bohm Ramirez oraz Yolanda Castaño.

Program Dni Krakowa 2024 / Źródło: krakow.pl

Źródło: krakow.pl Foto: Mateusz Łysik/Głos24, ImreKiss/Wikipedia, A. Kaczmarz/Teatr Groteska

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka