poniedziałek, 28 grudnia 2020 15:53

Do Morskiego Oka nie dojdziesz. Wstrzymano sprzedaż biletów. Co się stało?

Autor Mirosław Haładyj
Do Morskiego Oka nie dojdziesz. Wstrzymano sprzedaż biletów.  Co się stało?

Nie kursują również wozy konne.

TPN podał informację o zablokowanej drodze do Morskiego Oka. Przyczyną jest silny i porywisty wiatr, który powoduje zawieje i zamiecie śnieżne oraz utrudnia poruszanie się w terenie. W Tatrach panują skrajnie trudne warunki do uprawiania turystyki. TPN odradza górskie wędrówki:

W dniu dzisiejszym odradzamy wyjść w góry. Przypominamy, że dni są krótkie i ciemno robi się już przed godziną 16. Należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem. Apelujemy o niewchodzenie na tafle stawów, ponieważ dopiero zamarzają. Lód w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać.

Poniżej pełna treść komunikatu:

Warunki na szlakach
Uwaga! Ze względu na powalone przez wiatr drzewa, szlak do Morskiego Oka jest niedostępny do czasu usunięcia drzew z drogi. Wozy konne również nie kursują.
W Tatrach panują skrajnie trudne warunki do uprawiania turystyki. Silny, porywisty wiatr powoduje zawieje i zamiecie śnieżne oraz utrudnia poruszanie się w terenie. Przy tak silnym wietrze mogą spadać gałęzie i łamać się drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Warunki na szlakach są zróżnicowane, miejscami potworzyły się zaspy, a miejscami śnieg jest wywiany do skały. Powyżej górnej granicy lasu niski pułap chmur ogranicza widzialność, a szlaki są  pozawiewane i ich przebieg jest niewidoczny, co może powodować utrudnienia w orientacji w terenie i pobłądzenia. Pod śniegiem miejscami występują oblodzenia i jest bardzo ślisko. Sprzęt zimowy (raki, czekan, kask, abc lawinowe) w takich warunkach jest niezbędny. W dniu dzisiejszym odradzamy wyjść w góry.
Przypominamy, że dni są krótkie i ciemno robi się już przed godziną 16. Należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem.
Apelujemy o niewchodzenie na tafle stawów, ponieważ dopiero zamarzają. Lód w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać.
Uwaga! Droga do Morskiego Oka jest niedrożna – wstrzymaliśmy sprzedaż biletów, nie kursują wozy konne. Na szlaku leżą powalone drzewa. Nadal intensywnie wieje, jest bardzo niebezpiecznie. Służby pracują nad udrożnieniem drogi.

Inf. i foto: TPN,
Foto: Grzegorz Bryniarski za Twitter/TPN

Podhale

Podhale - najnowsze informacje