wtorek, 29 sierpnia 2023 10:50

Doprowadził do kolizji i zaczął uciekać. 63-latek wydmuchał 1,3 promila

Autor Patryk Trzaska
Doprowadził do kolizji i zaczął uciekać. 63-latek wydmuchał 1,3 promila

W poniedziałkowy poranek suscy policjanci zatrzymali czterech kierujących z procentami w organizmie. Wśród nich znalazł się 51-latek,  który wybrał się w podróż, mając prawie półtora promila. Za swoje  zachowanie będą tłumaczyli się przed sądem, gdyż grozi im wysoka grzywna  i kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj  (28 sierpnia) przed godziną 7:00 w Bystrej Podhalańskiej, policjanci z suskiej drogówki zatrzymali do kontroli samochód marki  Peugeot. Badanie alkomatem siedzącego  za kierownicą 51-latka wykazało 1,38 promila. Godzinę później patrol z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Suchej Beskidzkiej w Jordanowie zatrzymał  do kontroli opla. Siedzący za kierownicą 24-latek nie dał lepszego przykładu. Podczas badania jego stanu trzeźwości,  urządzenie wykazało ponad 0,7 promila. Chwilę później policjanci  zatrzymali do kontroli w Naprawie Volkswagena. Siedzący za kierownicą 68-latek znajdował się po użyciu alkoholu i w jego przypadku urządzenie wykazało 0,35 promila alkoholu w organizmie. Kilka minut później w tej samej miejscowości policjanci zatrzymali do  kontroli samochód marki Volvo. Siedzący za kierownicą 53-latek  „wydmuchał” 0,90 promila.

W nocy z soboty na niedzielę inny nietrzeźwy kierujący już nie dojechał  do celu. W Naprawie kierujący Volkswagenem poruszając się w kierunku  Rabki, doprowadził do zderzenia bocznego z prawidłowo jadącym samochodem marki BMW, a następnie zaczął uciekać.

Prawidłowa reakcja podróżnych BMW, którą było powiadomienie o zdarzeniu służb oraz ujęcie kierowcy uniemożliwiła jego ucieczkę. Okazał się nim być 63-letni mieszkaniec powiatu chrzanowskiego, którego  alkomat wykazał ponad 1,3 promila alkoholu w organizmie. Każdy z  zatrzymanych nietrzeźwych kierowców wkrótce odpowie przed sądem za  przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie  nietrzeźwości, za co kodeks karny przewiduję karę pozbawienia wolności  do 2 lat i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat.

Przypominamy, że niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie  orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy  złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego  czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje  pojazdem w stanie nietrzeźwości, świadczenie pieniężne jest nie  mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

inf. KPP Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje

Rozrywka