czwartek, 4 marca 2021 14:59

Duże zmiany w programie szczepień. Później druga dawka i szczepienia dla ozdrowieńców

Autor Marzena Gitler
Duże zmiany w programie szczepień. Później druga dawka i szczepienia dla ozdrowieńców

- Chcemy wydłużyć czas pomiędzy podawaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 - poinformował podczas konferencji prasowej w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Kiedy teraz i kto będzie mógł się zaszczepić?

Ministerstwo Zdrowia zmieniło rekomendacje do podawania szczepionek na koronawirusa i podało terminarz szczepień. Najnowsze rekomendacje Rady Medycznej są takie, żeby drugą dawką szczepionką AstryZeneki szczepić 12 tygodni po podaniu pierwszej dawki. W przypadku Pfizera druga dawkę podać po 42 dniach. Największa zmiana dotyczy ozdrowieńców. Mają być odtąd szczepieni tylko jedną dawką po 6 miesiącach od uzyskania dodatniego wyniku testu potwierdzającego zakażenie.

- Osoby, które przebyły zakażenie, a jest ich ok. 1,5 mln - będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia, jedną dawką. To rekomendacja Rady Medycznej, wynikająca z aktualnego stanu badań nad wirusem i szczepionkami - stwierdził Michał Dworczyk.

- Chcemy wydłużyć czas pomiędzy podawaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wszystko zgodnie z zaleceniami producenta. Aktualne wyniki badań wskazują, że tego rodzaju działanie można przeprowadzić bez żadnej szkody, uszczerbku dla skuteczności działania szczepionek - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej w czwartek Michał Dworczyk. Zmiany będą obowiązywać od przyszłego tygodnia.

Poinformowano też o nowym terminarzu szczepień seniorów w wieku 65-69 lat. Od 11 marca rozpoczną się trzydniowe zapisy dla rocznika 1952. Od 18 do 20 marca będą rejestrowane roczniki 1952-1954, a od 22 do 24 marca 1952-1956.

Jak poinformował rzecznik KPRM do 7 marca zaszczepionych zostanie ponad 90 procent nauczycieli - szkół podstawowych, średnich i wykładowców, a do 14 marca zakończy się szczepienie wszystkich nauczycieli. 8 marca rozpoczną się dodatkowe, uzupełniające szczepienia grupy 0. - Chcemy, żeby do 21 marca wszystkie osoby z tej grupy zostały zaszczepione - będą szczepione szczepionką AstraZeneca - mówił minister.

10 marca rozpocznie się rejestracja grupy 1B - pacjentów przewlekle chorych. 15 marca rozpoczną się szczepienia osób z tej grupy. 22 marca rozpocznie się szczepienie osób w wieku 69 lat, a w kolejnych dniach - szczepienia kolejnych roczników.

Polska

Polska - najnowsze informacje