poniedziałek, 4 stycznia 2021 12:01

Dworczyk: „Do końca marca do Polski dotrze niemal 6 mln dawek szczepionki na COVID-19”

Autor Aleksandra Tokarz
Dworczyk: „Do końca marca do Polski dotrze niemal 6 mln dawek szczepionki na COVID-19”

Do końca I kwartału 2021 roku do Polski ma dotrzeć ok. 5 mln 800 tys. dawek szczepionki na koronawirusa od trzech firm -  Pfixer, Moderna i Curevag.

W grupie 0 znajduje się ok. miliona osób. Grupa 1 liczby natomiast ok. 10 mln osób. Szef KPRM Michał Dworczyk podkreślił, że z prognoz rządu wynika, iż w grupie 0 szansę na szczepienie się ma ok. 700 tys. osób. Zostanie około 2,2 mln szczepionek. - Oznacza to, że będziemy musieli stworzyć taki model szczepień, aby te 2,2 mln szczepionek trafiły do całego kraju, do osób najbardziej potrzebujących – mówił Dworczyk. Wyraził nadzieję, ze dynamika szczepionek będzie wzrastać.

Dlaczego jest tak mało osób zaszczepionych? Według szefa KPRM powody są dwa. - Po pierwsze to początek programu i okres świąteczno-noworoczny. Po drugie, każda dostawa, która trafia do Polski dzielona jest na dwie części. Połowa trafia do szpitali, a druga połowa do magazynów, po to, żeby ta osoba, która otrzymała pierwszą dawkę, miała pewność, że otrzyma także drugą – tłumaczył Dworczyk.

Rząd łagodzi obostrzenia! Które?
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że podczas obrad Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zdecydowano o poluzowaniu obostrzeń. Dotyczą one dzieci. – Dokonaliśmy przeglądu obostrzeń i proponujemy pewne złagodzenie. Chcieliśmy dać dzieciom moż…

-Najważniejsze jest to, jaki będzie skutek epidemiczny świąt. Liczba zakażonych, wynikająca z tego okresu, będzie znana po 17 stycznia. Proszę Państwa - przestrzegajmy obostrzeń – apelował minister zdrowia. Liczba zakażonych, która będzie wynikała z okresu świątecznego i Sylwestra będzie decydowała o tym, jakie kroki rząd podejmie po 17 stycznia. - Jesteśmy w krytycznym okresie, po którym będziemy decydować czy będziemy szli w kierunku luzowania obostrzeń czy ich zaostrzenia – tłumaczył Adam Niedzielski. Przyznał, że sylwestrowa noc była spokojna. - Wierzę, że nie będzie eskalacji zachorowań - przyznał.

-Mamy stabilizację zachorowań w kraju, ale niestety są regiony, gdzie krzywa zachorowań rośnie - tam nie będzie zmniejszana liczba łóżek dla pacjentów covidowych – dodał minister zdrowia. Mowa o województwach kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskim.

Czy rząd planuje wprowadzenie ograniczeń dla osób, które się nie zaszczepią? Niedzielski wspomniał o tzw. zielonych strefach w Izraelu (mogą tam przebywać jedynie osoby zaszczepione), ale przyznał, że na razie takich planów nie ma. Jest jedynie pomysł zniesienia kwarantanny w przypadku osób zaszczepionych.

fot. Kancelaria Premiera

Polska

Polska - najnowsze informacje