środa, 15 grudnia 2021 09:48

Dzięki zrewitalizowanemu Rynkowi Bochnia zyskała przestrzeń dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów

Autor Artykuł partnera
Dzięki zrewitalizowanemu Rynkowi Bochnia zyskała przestrzeń dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów

Projekt Rewitalizacja centrum miasta – „Rynek OD-NOWA” to inwestycja współfinansowana w kwocie ponad 14 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Trwająca ponad dwa lata inwestycja zaowocowała przebudową siedmiu ulic w centrum Bochni oraz przede wszystkim przebudową samego Rynku. Nowy kształt otrzymały ulice Dominikańska, Solna, Sutoris, Adama Mickiewicza, Wolnica, Wąska oraz plac Św. Kingi. Podczas prac poza tym co widać gołym okiem, czyli nawierzchnią, zielenią i oświetleniem, wyremontowano wiekową już infrastrukturę komunalną i energetyczną.

Na głównym placu miasta całkowicie wymieniono nawierzchnię zaznaczając kształt nieistniejącego już ratusza kamiennymi płytami w kontrastowym kolorze. Niebagatelną rolę w całym przedsięwzięciu inwestycyjnym dofinansowanym w ramach RPO Województwa Małopolskiego odegrała zamierzchła historia Bochni – solnego grodu.

Największą atrakcją na nowej płycie Rynku zarówno dla dużych jak i małych, okazała się nowoczesna fontanna multimedialna/Fot.: Łukasz Chojecki
Największą atrakcją na nowej płycie Rynku zarówno dla dużych jak i małych, okazała się nowoczesna fontanna multimedialna/Fot.: Łukasz Chojecki

W trakcie prac budowlanych prowadzono równolegle szeroko zakrojone prace archeologiczne, których efektem są m.in. zabytki materialne w postaci np. monet, których odnaleziono ponad 600 w różnym stanie zachowania, dziesiątki tysięcy elementów z ceramiki, przedmiotów z metalu, drewna i skóry, wyrobów z kości, szkła oraz setki tysięcy fragmentów roślin i zwierząt. Dodatkowo wykopaliska pozwoliły poznać sposób budowania, funkcje znajdujących się na rynku zabudowań, jak również potwierdzić, że historia osadnictwa na tych ziemiach sięga o wiele dalej niż udokumentowane wzmianki z XII w., a kontakty handlowe sięgały Rusi, miast Hansy i południowej Europy. Wszystkie znaleziska zostały poddane katalogowaniu i przekazane do dalszych badań archeologicznych.

Przebudowano ciągi komunikacyjne na bezpieczne do poruszania się na rowerze, hulajnodze czy wrotkach, a jednocześnie wygodne dla pieszych. W czasie ciepłych i jasnych miesięcy poza nową architekturą, cieszyć oko będzie zieleń w postaci drzew, krzewów i bylin, których łącznie posadzono ponad 3600.

Nowe przestrzenie Bochni są atrakcyjne również po zmroku, kiedy użytkowe oświetlenie uliczne, ozdobne elementy małej architektury i iluminacje sprawiają, że już teraz Rynek odzyskuje swoją dawną funkcje miejsca spotkań, wydarzeń kulturalnych i artystycznych oraz jest odpowiednim miejscem dla aktywności przedsiębiorców.

Nowe przestrzenie Bochni są atrakcyjne również po zmroku/Fot.: Łukasz Chojecki

Zainstalowano również blisko 200 elementów małej architektury takich jak ławki, metalowe stoliki i kosze na śmieci. Dodatkowo atrakcyjność przestrzeni Rynku i ul. Solnej została podniesiona przez ustawienie podświetlanych eksponatów solnych i pierwszych mosiężnych figurek gwarków. Na uwagę zasługuje również owalna, odlana z brązu makieta miasta wzorowana na rycinie pochodzącej z XIX wieku.

Największą atrakcją na nowej płycie Rynku zarówno dla dużych jak i małych, okazała się nowoczesna fontanna multimedialna. Chętnie spędzają przy niej czas seniorzy podczas spacerów, rodzice z dziećmi, czy młodzież. Szczególnie oblegane są wieczorne pokazy, gdzie przy akompaniamencie znanych utworów muzycznych można zobaczyć malownicze widowisko audiowizualne.

Bocheński Rynek w nowym wydaniu to atrakcyjna przestrzeń, która ma za zadanie nie tylko służyć mieszkańcom, ale również być skutecznym narzędziem dla przedsiębiorców, ważnym miejscem spotkań, atrakcją dla turystów. Zapraszamy do Bochni :-)

Inf.: UM Bochnia
Fot.: Łukasz Chojecki

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka