piątek, 13 października 2023 10:00

Dzień papieski w Małopolsce. Koncerty, spektakle i czuwanie pod papieskim oknem

Autor Marzena Gitler
Dzień papieski w Małopolsce. Koncerty, spektakle i czuwanie pod papieskim oknem

16 października minie dokładnie 45 lat od wyboru papieża - Polaka. Obchody Dnia Papieskiego to koncerty, spektakle i czuwanie pod papieskim oknem na Franciszkańskiej.  

Festiwal "Cały Twój"

Od 8 października do 3 grudnia 2023 roku w Krakowie i Wadowicach odbywają się wydarzenia  1. edycji festiwalu „Cały Twój”, poświęconego myśli i dziedzictwu św. Jana Pawła II. Głównymi organizatorami cyklu imprez są Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, a patronat objął nad nim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Duda.

Festiwal rozpoczął koncert filharmoników na krakowskiej Skałce, który odbył się 8 października. W programie festiwalu są koncerty, spotkania z inspirującymi osobami oraz konferencja naukowa.

Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł Proboszcz Parafii Św. Klemensa w Wieliczce ks. Wojciech Olszowski zapraszają na Koncert Papieski, który odbędzie się w niedzielę 15 października po mszy św. o godz. 18.00 w kościele parafialnym Św. Klemensa w Wieliczce. Początek koncertu - godz. 18.45.

W programie wręczenie stypendiów papieskich dla uzdolnionej młodzieży z Miasta i Gminy Wieliczka i koncert zespołu "Prowadź mnie" z Wieliczki.

Kraków

Możliwość zwiedzenia Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, kaplicy Arcybiskupów Krakowskich czy Sali Okna Papieskiego, projekcje filmów i wspólna modlitwa – tak Archidiecezja Krakowska będzie świętować 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wydarzenia związane z diecezjalnymi obchodami, wzbogacone zostaną o te, które w ramach XXIII Dnia Papieskiego przygotowała młodzież z krakowskiego oddziału Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. – Chcemy, aby każdy mógł znaleźć swój sposób na uczczenie tego dnia, stąd propozycje zarówno dla dzieci, młodzieży, ale też rodzin i osób starszych – wyjaśnia ks. Piotr Płaszcz, dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Diecezjalne obchody rozpoczną się 14 października belgijką ze stypendystami Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia na Rynku Głównym oraz spektaklem „Przed sklepem jubilera” w wykonaniu studentów w sali teatralnej parafii Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie na Os. Podwawelskim.

Spektakl “Przed sklepem jubilera” w wykonaniu studentów – stypendystów z Krakowskiej Wspólnoty FDNT odbędzie się 14 października o godz. 19.30 w Auli św. Kingi, w parafii Matki Boskiej Fatimskiej przy ul. Komandosów 18 w Krakowie. Wydarzenie jest otwarte i są na nie zaproszeni wszyscy zainteresowani mieszkańcy Krakowa i nie tylko.

W niedzielę, 15 października o 9.30, w Sanktuarium św. Jana Pawła II odbędzie się XXIII Dzień Papieski. Wydarzenie ro0zpocznie się mszą św. pod przewodnictwem bp. Roberta Chrząszcza o 9.30. Od rana przy parafii św. Jadwigi Królowej w Krakowie – Krowodrzy i przy Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach działać będą również miasteczka rodzinne.

Obchody zakończy wieczorne spotkanie pod Oknem Papieskim, które odbędzie się w poniedziałek, 16 października o godz. 20.00, które rozpocznie się od animacji dla młodych i tańców lednickich. Od godz. 20.30 będziemy trwali w modlitwie różańcowej.

mat. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka