środa, 19 lutego 2020 14:54

Dziś obchodzimy nowe święto państwowe - Dzień Nauki Polskiej

Autor Katarzyna Domagała
Dziś obchodzimy nowe święto państwowe - Dzień Nauki Polskiej

19 lutego został ustanowiony nowym świętem państwowym na mocy ustawy, którą Prezydent Duda podpisał 3 lutego. Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy Dzień Nauki Polskiej.

Święto ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców oraz stanowić inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką. W uzasadnieniu ustawy, której autorami jest grupa posłów PiS, czytamy, że ustanowienie nowego święta państwowego "stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa". Projektodawcy zaznaczyli, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego.

Z tej okazji w Toruniu odbywa się dzisiaj Gala Nauki Polskiej, której patronuje Prezydent Duda. Wezmą w niej udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wręczone zostaną Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne, a także Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w pięciu kategoriach.

Info: PAP

Polska - najnowsze informacje