piątek, 9 października 2020 11:20

Dzisiaj 70 zakażeń w regionie. Większość z DPS-u w Makowie, który potrzebuje pomocy

Autor Mirosław Haładyj
Dzisiaj 70 zakażeń w regionie. Większość z DPS-u w Makowie, który potrzebuje pomocy

W dzisiejszym (9.10) raporcie WSSE Kraków powiat suski zajął drugie miejsce w województwie pod względem ilość zakażeń, których w regionie odnotowano 70. Liczba ta stanowi nowy rekord w powiecie, a warto zaznaczyć, że stary został ustanowiony zaledwie wczoraj. W piątek więcej zachorowań było jedynie w stolicy Małopolski, gdzie zdiagnozowano 200 przypadków.

Trudna sytuacja w powiecie związana jest z dużym ogniskiem koronawirusa, które pojawiło się w makowskim DPS-ie. Z dzisiejszych 70 zachorowań 44 pochodzi właśnie stamtąd. W zeszłym tygodniu w piątek w placówce pobrano próbki od pracowników i pensjonariuszy. We wtorek 6 października zdiagnozowano tam 15 zakażeń, dzisiaj dalsze 44.

Potrzeba wolontariuszy

Obecnie na 71. pensjonariuszy 38. jest zarażonych. Zachorowania są także wśród personelu na 52 osoby zarażonych jest 22. W rozmowie z nasza redakcją dyrektor makowskiego ośrodka mgr Agata Kopacz powiedziała, że na chwilę obecną chorzy na Covid-19 czują się dobrze. Najuciążliwszym objawem jest gorączka, która sięga 39 stopni Celsjusza. Ponadto dwoje podopiecznych zostało przewiezionych od nowo utworzonego udziału zakaźnego w szpitalu powiatowym. Zakażeni pracownicy pozostają w domach, w izolacji razem z rodzinami. Kierowniczka makowskiego ośrodka zapytana o źródło zakażenia powiedziała, że nie jest ono znane. Mógł być nim bezobjawowo przechodzący chorobę pracownik, ale nie jest to pewne i potwierdzone. Pensjonariusze mieli kontakt z osobami z zewnątrz, podczas wizyt w szpitalach. Odwiedziny w DPS-ie od marca są zawieszone. Dyrektor Kopacz zaznaczyła, że reżim w ośrodku jest tak duży, że nawet kontrole konserwatorskie zostały ograniczone do niezbędnego minimum.

Zapytana o przebieg zakażenia, pani kierownik powiedziała, że miało ono bardzo dynamiczny charakter. W piątek 2 października uwagę pracowników przykuła podejrzana gorączka u dwójki podopiecznych. Pomimo szybkiej i zdecydowanej reakcji, po pobraniu wymazów i otrzymaniu wyników okazało się, że zakażeń jest bardzo dużo. Jeszcze tego samego dnia w ośrodku wizytował Zespół Ratownictwa Zintegrowanego, który pomógł pracownikom ośrodka wydzielić strefy w budynkach, oddzielić pensjonariuszy oraz ustalić szczegółowe procedury.

Obecnie największą bolączkę DPS-u stanowią braki kadrowe. Stąd apel dyrektor Kopacz do wszystkich chętnych, którzy chcieliby w ramach wolontariatu pomóc seniorom z placówki w Makowie Podhalańskim.

Powiat na dłużej w czerwonej

Pogarszająca się sytuacja w powicie suskim z pewnością poskutkuje dłuższym pozostaniem regionu w strefie czerwonej, zwłaszcza, że dzisiaj przybyło tylko dwóch ozdrowieńców.

W podziale na gminy, dzisiejsze zakażenia rozkładają się następująco: Maków Podhalański - 39, Jordanów 14, Budzów - 4, Zawoi i Zembrzyce 5, Stryszawa - 2, Bystra-Sidzina - 1.W sumie w powiecie od początku epidemii zachorowało 570 osób.

Aktywnie chorych jest aktualnie 200. Dziewięć osób wymaga hospitalizacji, pozostali leczeni są w domach lub izolatoriach.

Wspomniana dwójka ozdrowieńców (których w sumie jest ich 363) to mieszkańcy gmin Budzów i Jordanów.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: DPS Maków Podhalański

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje