środa, 8 stycznia 2020 15:33

Elvis żyje! W Krakowie!

Autor Mirosław Haładyj
Elvis żyje! W Krakowie!

8 stycznia obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Elvisa Presleya. W tym roku obchodziłby swoje 85. urodziny.

Elvis Presley jest jedną z największych ikon muzyki i popkultury. Słyszeli o nim chyba wszyscy, a jego muzyka oraz niezwykła charyzma sprawiają, że nie sposób przejść wobec jego osoby obojętnie. Zasłużenie nazywany jest "Królem rock'and'rolla" lub po prostu "Królem" - sprzedał ponad miliard płyt, a jego twórczość odmieniła oblicze muzyki rozrywkowej.

Presley inspirował i nadal inspiruje, a najlepszym tego dowodem jest krakowski zespół Elvis '56. W jego skład wchodzą: Szczepan Sollich (wokal, gitara), Marcin Sonnenberg (klawisze, śpiew), Grzegorz Kuś (gitara, śpiew), Marek Piotrowicz (gitara basowa) i Grzegorz Bębenek (perkusja). Podczas zeszłorocznego Europejskiego Festiwalu Elvisa Presleya muzycy z grodu Kraka zdobyli tytuł Najlepszego Interpretatora Muzyki Elvisa.

W naszym studiu w dniu międzynarodowego święta króla rock'and'rolla mieliśmy przyjemność porozmawiać z liderem zespołu Elvis '56, panem Marcinem Sonnenbergiem, który opowiedział nam m. in. o tym, jak powstał zespół oraz skąd w nazwie zespołu wziął się rok '56.

Jeżeli jesteście ciekawi, jak krakowscy fani króla Elvisa radzą sobie na scenie zobaczcie na poniższym klipie i porównacie z oryginałem.

W najbliższym czasie zespół na żywo będzie można zobaczyć na imprezie urodzinowej organizowanej przez krakowski fanklub Elvisa.

Elvis Aaron Presley urodził się 8 stycznia 1935 w Tupelo, zmarł 16 sierpnia 1977 w Memphis. Gdy miał trzynaście lat przeprowadził się z rodziną do Memphis.

Jego muzyczna kariera zaczęła się w 1954 roku, gdy rozpoczął współpracę z właścicielem Sun Records, Samem Phillipsem. W listopadzie 1956 zadebiutował w filmie „Kochaj mnie czule”. W roku 1958 został powołany do armii, a dwa lata później powrócił do nagrywania. Przez większość lat 60. XX wieku Presley grał w filmach i nagrywał do nich ścieżki dźwiękowe. Po siedmioletniej przerwie wrócił do śpiewania na żywo w 1968 roku. W 1973 r. Presley wziął udział w „Aloha from Hawaii”, pierwszym koncercie nadawanym przez satelitę. Po wielu latach nadużywania leków Presley zmarł nagle 16 sierpnia 1977 roku.

Przez magazyn Billboard został określony najlepszym artystą lat pięćdziesiątych. Po śmierci został pożegnany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy’ego Cartera słowami: „Jego muzyka, jego osobowość zmieniły oblicze amerykańskiej kultury. Elvis Presley był symbolem buntowniczego ducha naszego narodu”. W roku 1986 został upamiętniony w muzeum Rock and Roll Hall of Fame. Wykonywał muzykę z pogranicza takich gatunków jak między innymi: rock, pop, country, rock and roll, czy rockabilly.

Inf.: Wikipedia.pl

Fot.: By Metro-Goldwyn-Mayer, Inc.Reproduction Number: LC-USZ6-2067Location: NYWTS -- BIOG - The Library of Congress retrieved 3d02067r.jpg from Jailhouse Rock., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=727693

Rozmowy na Rękawce

Rozmowy na Rękawce - najnowsze informacje