środa, 17 marca 2021 15:55

Wójt Elżbieta Burtan: Popieramy zakaz palenia węglem i drzewem

Autor Marzena Gitler
Wójt Elżbieta Burtan: Popieramy zakaz palenia węglem i drzewem

Gmina Zabierzów walczy o czyste powietrze. Elementem tej walki ma być przyjęcie deklaracji o całkowitym zakazie montażu nowych instalacji, w których następuje spalanie węgla oraz wprowadzenie od 1 stycznia 2029 roku całkowitego zakazu używania palenisk węglowych. Gotowość jej przyjęcia przez samorząd zagwarantowała wczoraj wójt Elżbieta Burtan.

- Od wielu lat korzystamy z różnych programów - mówi Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa, która przypomina, że programy wsparcia wymiany pieców dla mieszkańców gminy funkcjonują już ponad 5 lat. - Mamy własny program gminny, w którym można otrzymać 3 tys. zł do wymiany pieca - przypomina wójt. W ramach tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych (zit) można otrzymać nawet 7 tys. na wymianę starego pieca na nowy.

Wczoraj w Urzędzie Miasta Krakowa wójt Elżbieta Burtan poinformowała o poparciu Zabierzowa dla rezolucji o zakazie palenia węglem i drewnem, którą samorządowcy z gmin podkrakowskich chcę skierować do marszałka województwa małopolskiego.

– Projekt rezolucji znalazł się już w porządku obrad najbliższej sesji rady gminy. Liczę, że radni przychylą się do propozycji i z Zabierzowa wyjdzie bardzo mocny sygnał, że chcemy jeszcze aktywniej działać na polu ochrony środowiska – dodała.

W projekcie rezolucji, którą przygotował wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz ze Stowarzyszenia Polska 2050 znajduje się deklaracja, całkowitego zakazu montażu nowych instalacji, w których następuje spalanie węgla oraz wprowadzenie od 1 stycznia 2029 roku całkowitego zakazu używania palenisk węglowych.

zobacz też:

Będzie zakaz palenia węglem i drewnem w gminach wokół Krakowa? Jest projekt rezolucji
Kraków wiadomości powiat krakowski. Gospodarze 12 podkrakowskich gmin otrzymają apel oraz gotowy projekt rezolucji skierowany do władz województwa w sprawie całkowitego zakazu palenia węglem. Celem jakość powietrza

Ekologia - najnowsze informacje