poniedziałek, 15 marca 2021 16:51

Będzie zakaz palenia węglem i drewnem w gminach wokół Krakowa? Jest projekt rezolucji

Autor Marzena Gitler
Będzie zakaz palenia węglem i drewnem w gminach wokół Krakowa? Jest projekt rezolucji

- Rezolucje mają być sygnałem dla marszałka, że należy przyspieszyć pracę nad wprowadzaniem regulacji w zakresie poprawy jakości powietrza – mówił na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz. Gotowość do przyjęcia rezolucji wyraziła wójt Zabierzowa, Elżbieta Burtan.

–  Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że tylko wspólnie możemy walczyć o  poprawę jakości powietrza w Krakowie - mówił Rafał Komarewicz, który poinformował o efekcie swoich rozmów z gospodarzami podkrakowskich gmin w sprawie zakazu spalania węgla.  - W pierwszej  kolejności na mój apel zareagowała pani Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa, najprężniej rozwijającej się gminy graniczącej z naszym miastem.

Jak poinformował Komarewicz, jeszcze dziś gospodarze 12 podkrakowskich gmin (z wyłączeniem Skawiny oraz Zabierzowa) skupionych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska otrzymają apel oraz gotowy projekt rezolucji skierowany do władz województwa. To inicjatywa samorządowców Polski 2050 w Małopolsce.

–  Gminy same z siebie nie mogą podjąć uchwał w sprawie zakazu spalania węgla na danym terenie. Kompetencję uchwałodawczą w tym zakresie ma tylko zarząd województwa, a ostatnie słowo należy do małopolskiego sejmiku. Rezolucje mają być sygnałem dla marszałka, że należy  przyspieszyć pracę nad wprowadzaniem regulacji w zakresie poprawy  jakości powietrza – zaznaczył Rafał Komarewicz.

Elżbieta  Burtan, wójt Zabierzowa podkreśliła, że kluczową sprawą jest dla niej bezpieczeństwo ekologiczne obecnych oraz przyszłych mieszkańców gminy. – Projekt rezolucji znalazł się już w porządku obrad najbliższej sesji rady gminy. Liczę, że radni przychylą się do propozycji i z Zabierzowa wyjdzie bardzo mocny sygnał, że chcemy jeszcze aktywniej działać na polu ochrony środowiska – dodała.

W projekcie rezolucji jest deklaracja, całkowitego zakazu montażu nowych instalacji, w których następuje  spalanie węgla oraz wprowadzenie od 1 stycznia 2029 roku całkowitego zakazu używania palenisk węglowych.

Warto dodać, że w Krakowie od 1 września 2019 obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Miasto prowadziło dużą kampanię promującą wymianę palenisk i około 99 procent budynków w mieście ogrzewanych jest obecnie ze źródeł ekologicznych. Tylko lutym br. Straż Miejska skontrolowała 490 instalacji grzewczych. Za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej grożą konsekwencje karne.

foto: pixabay.com

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka