niedziela, 9 sierpnia 2020 12:20

Episkopat apeluje do wiernych i księży ws. epidemii koronawirusa

Autor Mirosław Haładyj
Episkopat apeluje do wiernych i księży ws. epidemii koronawirusa

Komunikat pojawił się na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski 7 sierpnia.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki napisał:

– Apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.

Przewodniczący Episkopatu zaapelował również do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz aby stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę. Jednocześnie podziękował za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich miesiącach, „dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć nam wszystkim”.

– Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne stosowanie zaleceń sanitarnych

– podkreślił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, błogosławiąc na dalszy czas wypoczynku i pracy.

Poniżej pełna treść komunikatu:

Warszawa, dnia 7 sierpnia 2020 roku
Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
o przestrzeganie zaleceń sanitarnych
W ostatnich dniach docierają  do nas informacje o wzroście zakażeń koronawirusem. W poczuciu  odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do  wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a  zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.
Apeluję  do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o tym  obowiązku oraz by stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii  Świętej na rękę, według szczegółowych przepisów diecezjalnych. Dziękuję  za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń w ostatnich  miesiącach, dzięki czemu parafie – choć w trudniejszych warunkach – mogą  dalej, bez przeszkód prowadzić swoją aktywność duszpasterską i służyć  nam wszystkim.
Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i  spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność.  Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich,  zwłaszcza osób bardziej narażonych – proszę o roztropność i konsekwentne  stosowanie zaleceń sanitarnych.
Na dalszy czas wypoczynku i pracy wszystkim z serca błogosławię,
+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)
koronawirus najnowsze informacje

Inf. i foto: KEP

Polska

Polska - najnowsze informacje