niedziela, 31 grudnia 2023 11:59

Fajerwerki zabiły 14 kozic. Przyrodnicy apelują o cichy sylwester

Autor Marzena Gitler
Fajerwerki zabiły 14 kozic. Przyrodnicy apelują o cichy sylwester

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego przypomnieli o tragedii w Sylwestra, w której zginęło 14 przerażonych fajerwerkami i petardami kozic. Zwierzęta spadły w przepaść. "Kanonada sylwestrowych petard i fajerwerków w bliskim sąsiedztwie obszarów chronionych może wyrządzić wielkie szkody zwierzętom tam żyjącym" - ostrzegają.

Przyrodnicy ze Słowacji przed Sylwestrem przypomnieli tragiczne zdarzenia, które wydarzyło się 31 grudnia w 1971 roku. Pod Barańcem w Tatrach Zachodnich znaleziono 14 martwych kozic. Zwierzęta przerażone wystrzałami w sylwestrową noc spadły w przepaść i zginęły na miejscu.

Jeden z najtragickejších 🎆 silvestrovských prípadov TANAP-u sa stal 31. decembra 1️⃣9️⃣7️⃣1️⃣ v Západných Tatrách....

Opublikowany przez Tatranský národný park Sobota, 30 grudnia 2023

Post udostępnili też na Facebooku Tatrzański Park Narodowy. "Kanonada sylwestrowych petard i fajerwerków w bliskim sąsiedztwie obszarów chronionych może wyrządzić wielkie szkody zwierzętom tam żyjącym. Pamiętajmy jednak, że istny koszmar przeżywają wtedy także dzikie zwierzęta mieszkające z miastach (ptaki, lisy, łanie oraz wiele innych) oraz te domowe i gospodarskie... Nie mamy wpływu na zjawiska naturalne jak burze, których natężenie ciężko w ogóle porównać do wystrzałów w noc sylwestrową. Mamy jednak wpływ na koszmar, który co roku fundujemy naturze sami - przypomnieli przyrodnicy i zaapelowali, aby dołączyć do akcji #niestrzelajwsylwestra.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka