Kiedy za oknem zimno i pada, warto oddać się takim zajęciom sportowym , które można wykonywać gdzieś w cieple. Wystarczy szachownica i dobry przeciwnik, żeby rozegrać partię życia. Do takich rozgrywek, w hali sportowej “Gorce” w Nowym Targu zaprosili organizatorzy I Międzynarodowego Turnieju w Warcabach Stupolowych o Złotą Parzenicę w dniach 18 - 22 września.
W turnieju udział wzięło około 40 osób w różnym wieku i z różnych stron Polski: od Mrągowa, Kujaw przez Mazowsze aż po Dolny Śląsk i Małopolskę.
– To namiastka sportu dla osób, które z powodu różnych niedoskonałości zdrowotnych nie mogą sportów uprawiać. Powiem nawet, że to namiastka sportu wyczynowego, bo uczestnicy tak poważnie traktują te rozgrywki i wkładają w to naprawdę dużo serca, a przy okazji poznają też środowisko i osób zdrowych i osób z różnymi niepełnosprawnościami – tłumaczy Stanisław Rokicki, główny inicjator turnieju.
Organizowany po raz pierwszy w Nowym Targu turniej - trwał 4dni. Przeprowadzany był zgodnie z przepisami Kodeksu Polskiego Związku Warcabowego tak zwanym systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem gry 90 minut na zawodnika. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie.
– Pomysł wziął się stąd, że zamierzałem zintegrować środowiska osób niepełnosprawnych, zdrowych, dzieci, dorosłych, widzących i zaszczepić w nich wspólną pasję – tłumaczy Stanisław Rokicki, główny inicjator turnieju
Wydarzenie w imieniu burmistrza miasta zostało oficjalnie otwarte przez Arkadiusza Szymczyka, kierownik referatu ds. sportu i Turystyki Urzędu Miasta Nowy Targ.
To ciekawy projekt, który przyciągnął bardzo wielu zawodników z różnych części Polski i to nas cieszy. Mamy nadzieję, że poza zawodami, uczestnicy odwiedzą różne atrakcje w Nowym Targu i że takie turnieje w przyszłości będą przyciągać jeszcze większe liczby uczestników, co wpłynie na promocję naszego miasta i samej dyscypliny, która u nas nie jest jeszcze popularna – mówił Arkadiusz Szymczyk.
Wczoraj, we wtorek 22 września udekorowano zwycięzców i wręczono nagrody w kategoriach: Junior 10, 13 i 17 lat oraz senior 50+. Oddzielne kategorie stworzono dla kobiet i osób z niepełnosprawnościami. W końcowej klasyfikacji, I miejsce zajął Piotr Paluch z LKS “Unia” Horyniec – Zdrój, na II miejscu uplasował się Dominik Rubaj, reprezentujący Stowarzyszenie Inicjatyw Niemożliwych “Razem” ze Świecia, a na III stopniu podium stanął Leon Mikulicz z UKS “Lokator” z Gniezna.
Najlepszą kobietą w turnieju okazała się juniorka 13+ Zofia Wideł z UKS “Roszada” z Lipna, w grupie Junior 10 triumfował Wiktor Grzebyszak z UKS “Komorzanka” Komorze, najlepszym Juniorem w grupie 13+ został Mateusz Wysokiński z UKS “Roszada” Lipno, a w grupie 17+ – Dominik Rubaj (SIN “Razem” Świecie). W kategorii osób z niepełnosprawnościami triumfował Leszek Wilczopolski z UKS SW Jeziorany, a w kategorii 50+ – Piotr Paluch z LKS “Unia” Horyniec – Zdrój.

Większość uczestników przyjechała na turniej z odległych stron Polski, dlatego dodatkową atrakcją była dla nich możliwość zrobienia pamiątkowych fotografii z góralami w strojach regionalnych – prowadzącym Marcinem Kudasikiem oraz Barbarą Sowińską z małopolskiego okręgu Polskiego Związku Niewidomych. Nie brakowało akcentów regionalnych, w tym spontanicznie wykonanej, góralskiej przyśpiewki.

Większość uczestników przyjechała na turniej z odległych stron Polski, dlatego dodatkową atrakcją była dla nich możliwość zrobienia pamiątkowych fotografii z góralami w strojach regionalnych – prowadzącym Marcinem Kudasikiem oraz Barbarą Sowińską z małopolskiego okręgu Polskiego Związku Niewidomych. Nie brakło akcentów regionalnych, w tym spontanicznie wykonanej, góralskiej przyśpiewki.