wtorek, 4 stycznia 2022 09:33

Gdów uruchamia trzy linie komunikacyjne. Czy przetrwają zależy od zainteresowania pasażerów

Autor Marzena Gitler
Gdów uruchamia trzy linie komunikacyjne. Czy przetrwają zależy od zainteresowania pasażerów

Od stycznia Gmina Gdów uruchamia trzy linie komunikacyjne, które połączą Ksiąznice z Trabkami oraz Gdów z Niegowicią i Jaroszówką. Trasę zmieni też jedna z małopolskich Autobusowych Linii Dowozowych, która dojedzie do Gdowa.

Od nowego roku została uruchomiona nowa linia w ramach Autobusowych Linii Dowozowych uruchamianych przez Spółkę Koleje Małopolskie. Dotychczas autobus D1 kursował z Wieliczki jedynie do Huciska, natomiast obecnie jeździ w wydłużonej relacji na trasie Wieliczka - Dobranowice – Hucisko – Kunice – Fałkowice – Gdów – Podolany - Zagórzany – Łapanów (z liczbą par kursów 18 w dni robocze, 14 w soboty i 9 w dni wolne).

Od poniedziałku, 10 stycznia wejdą w życie nowe zasady oraz zmodyfikowane rozkłady jazdy Gminnych Linii Komunikacyjnych, które do tej pory jeździły w ramach tras pilotażowych. Będą one funkcjonować jak dotychczas (bezpłatnie dla pasażerów) tylko do 7 stycznia. Od 10 stycznia linie otrzymają nowe nazwy, zostaną zmodyfikowane rozkłady jazdy oraz wprowadzona zostanie odpłatność za przejazd w postaci biletów normalnych i ulgowych.

Gmina uruchamia trzy linie:

  • G1 - Książnice – Trąbki
  • G2 - Gdów – Niegowić – Gdów
  • - G3 - Gdów – Jaroszówka – Gdów.

Jak informuje gmina rozkłady jazdy są obecnie dopracowywane i zostaną opublikowane niebawem.

Bilet autobusowy w komunikacji gminnej dla pasażerów na terenie gminy Gdów wynosi 3 zł niezależnie od długości trasy. Na linii komunikacyjnej G1, wykraczającej poza teren Gminy Gdów (Książnice – Trąbki) cena biletu będzie uzależniona od długości trasy i będzie oscylować na poziomie 3 – 4 zł. Szczegółowe cenniki będą dostępne w pojazdach oraz zostaną w najbliższym czasie zamieszczone na stronie  internetowej Urzędu Gminy Gdów.

Gminnych Linii Komunikacyjnych na wniosek gminy zostały objęte dopłatą z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Samorząd planuje też uruchomienie kolejnych linii gminnych na nowych trasach. Wszystko zależy jednak od tego, czy mieszkańcy będą korzystać z nowych linii, bo tylko odpowiednia liczba pasażerów zapewni dostateczne finansowanie z biletów, tak by linie były rentowne.

fot. UG Gdów

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje